JACK DORSEY TWITTER’DAN TAMAMEN AYRILDI

En önemli sosyal medya mecraları arasında yer alan Twitter’ın kurucusu ve eski CEO’su Jack Dorsey, siteden tamamen ayrıldı.

Twitter’ın kurucularından Jack Dorsey, geçtiğimiz aylarda uzun süredir devam ettirdiği CEO’luk görevinden istifa ettiğini açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından göreve Parag Agrawall geçmiş, yazılım mimarı Dersey ise Yönetim Kurulu’nda var olmaya devam etmişti.

Bir Daha Olmaz

Bugün Yönetim Kurulu’ndan da ayrılacak Twitter ile bağlantılarını koparan başarılı Jack Dorsey’in bu kararı CEO’luğu bıraktığından beri biliniyordu. Ancak resmi bir açıklama henüz yapılmamıştı. Sadece şirket, 2022 hissedarlar toplantısında Dorsey’in görev süresinin dolması ile birlikte ayrılacağını net bir şekilde ifade etmişti.

Geçen haftalarda satın alma işlemi gerçekleşen Elon Musk konusu ile birlikte Jack Dorsey’in tekrardan eski görevine dönebileceği tartışma konusu olmuştu. Ancak Dorsey bu iddiaları kesinlikle yalanlamış ve bir daha CEO olarak Twitter’da görev almayacağını net bir şekilde dile getirmişti.

“Twitter’a Kimse Sahip Olmamalı”

Dijital dünyada epey tartışma konusu olan Elon Musk’ın Twitter’ı satın alması konusunda açıklamalarda bulunan Jack Dorsey, kimsenin Twitter’ın sahibi olmaması gerektğini belirtmişti.

“Prensip olarak, kimsenin Twitter’a sahip olması veya onu yönetmesi gerektiğine inanmıyorum. Twitter, bir şirket değil, protokol düzeyinde bir kamu malı olmak istiyor. Ancak şirket olma sorununu çözmek için Elon güvendiğim tek çözüm. Onun bilincine ve ışığını yayma misyonuna güveniyorum. Elon’un ‘maksimum derecede güvenilir ve geniş kapsamlı’ bir platform oluşturma hedefi doğru olandır.”

Şu andaki son durum neticesinde, Twitter’da yer alan bot hesapların çok fazla olması Musk’ın satın alma işlemlerini durdurması yönünde. Ancak bu durumun geçici olduğu ve prodesürlerin devam ettiği de söylentiler arasında.

Yoksa Dorsey Kovuldu Mu?

Jack Dorsey herhangi bir spekülasyona sebep olmadan görevinden ayrılmış olsa da Twitter’ın kendisini kovduğu iddiaları da söz konusu. Özellikle Elon Musk’ın satın alma işlemleri ile birlikte gidilen değişiklikler neticesinde, kadro değişiklikleri bekleniyordu. Dorsey’nin bu değişimdeki ilk isimlerden biri olduğu ve Twitter bot hesaplarıyla bire bir ilgisi olabileceği iddiaları da güçlü bir şekilde gündem olmakta.

Bir Cevap Yazın