İYİ BİR PATRONLA TOPLANTI NASIL OLUR?

İş dünyasındaki en önemli problemler ve gerginlikler genelde patronlarla bire bir konuşma yapılacağı zamanlar gerçekleşiyor ve iyi bir patron arayışı ortaya çıkıyor. “Haydi bir konuşalım, şu işi değerlendirelim, işleri toparlayalım” cümlelerinin sonunda çalışanlar genelde merak ve gerginlik içerisinde patronların yanına sürükleniyor.

Peki bu durumların yaşanmasının önüne geçmek ya da karşınızdaki patronun kalitesini anlamak için nelere dikkat edilmeli? Gelin birlikte bakalım.

Net Bir Konu Olmalı

Patronlarla yapılan toplantılar için öncelikle net bir konu üzerinde odaklanılması gerekiyor. Toplantı başlığının patronun aklında önceden belirlenmesi ve gerekli durumlarda çalışanların önden bilgilendirilmesi verimliliği artırıyor. Eğer patronunuz sizi toplantıya çağırdıktan sonra net bir giriş yapamıyorsa o işten çok da bir hayır beklememek gerekli.

Ertelemek Dünyanın Sonu Değil

Çok partili ya da çok müşterili iş yerlerindeki en önemli sorun kriz anında ya da yoğunlukların içinde patronların ya da yöneticilerin toplantı taleplerinde ısrarcı olması. Şirketin devamlılığı ve verdiğiniz hizmetlerin kapsamında karşınızda işleri önceliklendiren patronlar olması gerekli. Yöneticilerin gerektiği zaman, iş yoğunluğunu etkilememek için kesinlikle toplantıları ertelemesi gerekiyor.

Çalışanlar Merkezdir

Bire bir toplantılarda eğer bir sorun konuşulacaksa, iyi patron çalışanlarına odaklanır ve onların sorunlarına çözüm getirmeye yoğunlaşır. Bunun en önemli sebebi, çalışanların mutluluğu işlerin ilerleyişinin daha sağlıklı olmasını sağlamaktır. İyi bir dinleyici, iyi bir analizci ve iyi bir çözüm üretici patrona sahipseniz sizden iyisi yok.

O Sözü Bir Bırak!

İyi bir patronla yapılan toplantılarda sadece kendisinin konuştuğu, hatta bir noktadan sonra dedikoduya dönen bir diyalogu sevmez. Önemli olan birlikte hareket etmek ve doğru kararı vermek olduğundan karşısındakini dinler, sorunları anlar ve yine birlikte bir karar alma noktasında adım atar. Dolayısıyla saz elinde dolaşmak yerine koro ahengini seçer.

Patron da Not Alır

Yoğun gündemli toplantıların yanı sıra, çalışanları ile sürekli bir arada olan patronların yapması gereken en önemli şey not almak. Çalışanlar nasıl not almadığında hedef alınıyorsa, not almadan sorunları dinleyen iyi bir patron da işin çözümlenmesi adına aksiyon almayacak demektir.

Motivasyon Şart

Toplantıların sonunda çalışanların mutsuz ya da motivasyonsuz ayrılması bütün bir haftanın belki de bütün bir ayın sorunlu geçmesine sebep olacaktır. Bu yüzden iyi patron yolunda gitmeyen işlerin yanında iyi olan noktaları da göz önünde bulundurur. Sezar’ın hakkı Sezar’a mantığından uzaklaşan patronlar, uzun vadede iyi sonuçlar da elde edemez.

Gelecek Planlarını Bilir

İyi bir patron sadece anı kurtarmak için değil, aynı zamanda çalışanlarının kariyer planlarına göre de konumlanmak durumundadır. Onların arayışları, zevkleri, ilerideki hedeflerini göz önünde bulunduran patronlar önlerindeki günlerin herkes için verimli olmasını sağlar.

Bir Cevap Yazın