İSTANBUL MODERN KAPILARINI GALATAPORT’TA AÇMAYA HAZIRLANIYOR

Türkiye’nin ilk modern ve çağdaş sanat müzesi İstanbul Modern, Galataport içinde kapılarını açmaya hazırlanıyor. İstanbul Modern’in yeni binası, müzenin kurucu sponsoru Eczacıbaşı Topluluğu ve ana sponsoru Doğuş Grubu-Bilgili Holding’in ortak katkısıyla inşa edildi.

Açıldığı günden bu yana kültür ve sanat dünyasından büyük ilgi gören Galataport projesi içindeki ikinci müze de kapılarını açmaya hazırlanıyor.

Türkiye’deki ilk ve en büyük çağdaş sanat müzesi İstanbul Modern, 4 Mayıs itibariyle yeni binasında ve yeni yerinde ziyaretçilerini ağırlayacak.

İstanbul Modern’in yeni binası, dünyadaki simge kültür sanat kurumları ve müzelerin mimarisinde imzası olan Renzo Piano’nun liderliğindeki ekip tarafından tasarlandı.

Toplam beş kattan oluşan binada sergi alanları dışında sinema salonu, eğitim atölyeleri, kütüphane ve dinlenme alanları da bulunuyor.

Renzo Piano’nun Türkiye’deki ilk projesi olma özelliğini taşıyan yeni bina, İstanbul’a nitelikli mekan kazandırma amacıyla her türlü kültür-sanat ve eğitim faaliyetine olanak tanımak üzere ziyaretçiyi odağına alarak planlandı.

Müzenin kurucu sponsoru Eczacıbaşı Topluluğu ve ana sponsoru Doğuş Grubu-Bilgili Holding’in ortak katkısıyla inşa edilen bina, 10 bin 500 metrekarelik kullanım alanıyla sergi ve programlara ev sahipliği yapacak.

Bir Cevap Yazın