İşsizlik Stresi İle Başa Çıkmanın Yolları

İşsizliğin stresi ile mücadele etmekte zorlanıyorsanız doğru yazıdasınız.

 İşsiz kalmak ya da iş bulamamak hepimizin hayat boyu karşılaşabileceği en stresli olaylardan biri. Çalışmak maddi olarak rahatlattığı gibi manevi olarak da kişiye iyi gelen bir eylem. Çalıştığınız yerdeki statü, bir meslek grubuna ait olma hissi kişiyi faydalı hissettiren şeyler arasında. İşsiz kaldığınızda ise hem geçim sıkıntısı, hem de psikolojik olarak yaşanan geçiş süreci kişilerin ümitsizliğe kapılmasını ve gelecek kaygısını beraberinde getiriyor. Bu durumda karamsarlığa kapılmamak zor olsa da işinizin olmadığı süreçte stresle başa çıkmanın birçok yolu var.

Evet bir sabah uyandığınızda gideceğiniz bir işiniz olmayabilir. Fakat yine de belli bir saatte uyuyup erken kalkmakta fayda var. Günü uyuyarak geçirip kendinizi salmanız sizi daha da dibe çeken bir eylem olacaktır.

İş hayatının yoğunluğunda kendinize vakit ayıramamaktan şikayetçiyken şimdi de bir şey yapasınız gelmiyor olabilir. Hazır fırsatınız varken bu süreci kendinize, hobilerinize vakit ayırarak hatta yeni hobiler edinerek değerlendirebilir; uzun süredir yapmak isteyip zaman ayıramadığınız şeyleri yapabilirsiniz. Ayrıca mesleğiniz adına kendinizde gördüğünüz eksiklikleri fark ederek bu alanlarda kendinizi geliştirmeniz yeni iş arayış sürecinde de size yararlı olacaktır.

Hareket etmek stres atmak için oldukça önemli. Bu yüzden mutlaka egzersiz yapmalısınız. İster sadece biraz yürüyüş, ister tam anlamıyla egzersiz. Hem bedeninize hem ruhunuza iyi gelecek unutmayın. Yoga gibi zihninizi dinlendiren aktiviteleri tavsiye ederim.

İşe gitmeseniz bile gün içerisinde yapacağınız birçok iş, gideceğiniz birçok yer olacaktır. Hayatınızda belli bir düzeni korumak için haftanızı planlamalı en azından kendi zamanınızın kontrolünü sağlamalısınız.

Bu süreçte yeni iş arayışına girebilirsiniz. Bu nedenle CV’nizi tekrar gözden geçirip hatta yeniden düzenleyebilirsiniz. Böylelikle iş başvurusu yaparken en güncel CV’nizi yolladığınızdan emin olursunuz.

İşsizlik stresi ve depresyonu kendinizi yalnız hissetmenizi sağlayabilir fakat kendinizi yalnızlaştırmamanızı tavsiye ederim. Size iyi gelen ve manevi olarak destek olan arkadaşlarınızla bir arada olmak bu stresli dönemi daha kolay atlatmanıza yardımcı olacaktır.

İşsiz kaldığınız zamanlarda tamamen işsiz olmanıza gerek yok! Bu dönemde freelance veya gönüllü olarak çalışabilir, stresinizi ve enerjinizi pozitif bir amaca kanalize edebilirsiniz. Hem de bu zaman zarfında yeni insanlar ve yeni olasılıklarla karşılaşmış olursunuz.

Mutlu olduğunuz işi bulacağınız günlere…