IŞIĞIN UFUĞUNDA GEZMEK

İstanbul’da yaşayan sanatçı Diana Page, Güney Afrika’nın Bloemfontein şehrindeki Oliewenhuis Sanat Müzesi’nde ‘Işığın Ufuğunda Gezmek’ adlı kişisel sergisini 24 Şubat’ta açıyor.

Ressam, eğitimci ve yazar olan Page’i, özellikle resim, tablo ve gösteri sanat çalışmalarında iki yer, sanatçının büyüdüğü Güney Afrika ile ikinci yuvası olarak seçtiği İstanbul’daki yaşamı besliyor.

İstanbul Boğaziçi’nin içinde yuvasını ve atölyesini yıllar önce kuran sanatçı, çalışmalarını halen burada sürdürüyor.

Güney Afrika’nın Durban kentinde doğan ve Grahamstown’da büyüyen sanatçı, 1985’te Natal Üniversitesi’nden mezun oldu, yüksek lisansını ise Makhanda’daki Rhodes Üniversitesi’nde 1996 yılında resim alanında tamamladı.

Page, yaklaşık otuz yıllık kariyeri boyunca Güney Afrika’da ve özellikle son 16 yılda yaşadığı İstanbul’da çeşitli sergilere katıldı, sanat eğitmenliği ve farklı sanatçılarla iş birliği yürüttü. Kamu kuruluşlarıyla çeşitli sanat projelerine katılarak, Güney Afrika ve Türkiye’nin yanı sıra uluslararası platformlarda da çeşitli sergiler açtı.

Özellikle iki ülke arasındaki yaşamını yansıtan yapıtlarında sanatçı, sınırlar ötesi var olmaya eleştirel bir arayışla bakmaktadır. Mekan, yuva ve kimlik kavramlarını; resim, dijital animasyon ve gösteri çalışmalarıyla irdelemektedir.

Diana Page sanatıyla ilgili, “Bir yuvamla ilgili deneyimlerim, daima diğer yuvamla ilişkili olarak tamamlayıcı veya farklılık yaratan öğeler biçiminde ortaya çıkar. Bu her iki yerle alakalı olarak belleğim ve hayal gücüm, atölyemin bulunduğu Boğaziçi hattı boyunca sürekli rastladığım imgeler ile beslenir” diyor. Sanatçı, İstanbul’un ‘daimi değişim’ halini atölyesinden izler ve içselleştirir.

Page’in çalışmaları– ima eden, akışkan, belirli nesnel boyutları olmayan imgelerle – soyutun ufuğundan döner. Güncel resme, somut saltçılık ve mutlakçılık yerine rastlantı ve garip mizahlı bir bakışla yaklaşır. Kimi resim neredeyse çizgi çalışmaları görünümündeyken, diğeri oldukça zengin katmanlı ve canlı yüzeyli – fırça darbeleri üst üste gür biçimde döşenmiş – geçmişi yansıtan bir yüzey oluşturur. Page’in şiirsel imgelerinde algılama sürecinde izleyene kendi yorumları, hisleri ve anılarını katmalarına fırsat tanıyacak bir açıklık bırakılmaktadır.

Işığın Ufuğunda Gezmek sergisi, sanatçının büyük boyutlu yeni yapıtlarının yanı sıra daha ufak duvar resimleri, seri baskısı ve fotografik baskı çalışmaları ile Page’in çizgi defterlerinden dönüşmüş dijital sunumları içermektedir. Page’in gösterilerinden oluşturulan dijital videolar sergiyi tamamlamaktadır.

Işığın Ufuğunda Gezmek sergisi 25 Şubat – 10 Nisan tarihleri arasında Oliewenhuis Sanat Müzesi’nin Reservoir salonunda gezilebilir.

Detaylı bilgi: Oliewenhuis Art Museum – 051 011 0525 (dahili 200) ya da oliewen@nasmus.co.za

Bir Cevap Yazın