İŞ YERİNDE EN SIK YAŞANAN SORUNLAR VE ÇÖZÜMLERİ

İş hayatında herkesin bir derdi mutlaka vardır. Bu dertler birbirinden çok farklı görünse de aslında temelde benzer kilit noktalar yatar. Amaçlar ve süreçler benzer olduğundan iş yerinde en sık yaşanan sorunlar ve çözümleri birbirini takip eder haldedir.

Bunları aşmak ve kendinize odaklanmak sizin elinizde olduğu gibi pes edip kenara çekilme kararı da yine sizde bitiyor. Gelin bu sorunlara ve çözümlere genel bir çerçeveden birlikte bakalım.

Tükenme Hali

İş yerinde özellikle yüksek bir pozisyonda ya da kendinizi kanıtlama sürecindeyseniz tükenme halini sık sık yaşarsınız. Artık bu konu sizi o kadar yormaya başlar ki yemek yerken, sosyalleşmeye çalışırken, banyoda, mutfakta, uykuda bile kafanızı kurcalayan bir şeyler hep olur.

Bunun öncelikli çözümü ya da çözümün başlangıcı iş yerinizde üstünüz olan kişilerle, amirlerinizle ya da patronsanız ortaklarınızla konuşmanız olacaktır. İletişim kurmak, iş dağılımını iyi tespit etmek ve bunun üzerinden süreçleri kontrol altına almak çok önemli. Zaman içerisinde tükenmişlik haliniz geçmiyorsa farklı bir sorun var demektir.

İşten Ayrılmalar

Özellikle yöneticiniz ya da ortak çalıştığınız biri aniden işten ayrıldıysa süreçler sizin için çok can sıkıcı hale gelebilir. Bir anda üstünüze pek çok iş birden yığılacağı gibi bir yandan da sizi motive eden, akıl danıştığınız birinin yokluğu sizi olumsuz etkileyebilir.

Bu aşamada yapmanız gereken tek şey öncelikle sakin olmak. İş dünyasında illaki gidenlerin yerini biri dolduracağı için o kişiyle de aranızın iyi olabileceğini düşünmelisiniz. Böyle biri geldiğinde sizi anlamadığını düşünüyorsanız da motive olduğunuz noktaları, nelerin size iyi geldiğini açık yüreklilikle paylaşarak verimliliğinizi yeniden artırabilirsiniz.

Pozisyonunuz Beklediğiniz Gibi Olmadı

Özellikle kurumsal olmayan şirketlerde çalışıyorsanız başladığınız pozisyon zaman içerisinde değişebilir. Yükseldiğinizde olumlu olurken çoğu zaman iş tanımınızın dışında ya da deneyimlerinizin altında işler yapmaya zorlanırsınız. Bu durum ilk başta yardımlaşma niteliğini öne çıkarsa da zaman içerisinde kendinizi yetersiz hissetmenize sebep olur.

Patronunuzla bu konuyu ivedilikle konuşmanız şart. Ona işe alım sürecindeki şartları ve pozisyon tanımlarını en iyi şekilde ifade edin. Eğer siz problem çözme odaklı yaklaşırsanız ve patronunuz da buna sıcak bakarsa sorunların hemen çözüleceğinden emin olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın