İş Hayatı İçin Mini Tavsiyeler

İşinizi sevin ya da sevmeyin ama mutlaka kariyeriniz için bu yazıyı okuyun!

 İş hayatına yeni başladıysanız ya da uzun yıllardır çalışıyorsanız iş yerindeki sorunların hiçbir zaman bitmeyeceğini öncelikli olarak kabul etmeniz gerekiyor. Yapılan işin çok yoğun ve stresli olması, yöneticinin mobing uygulaması, çalışma arkadaşlarıyla uyum sağlanamaması, hak edilen maaşın alınamaması maalesef bunların başında geliyor.2018 yılında yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’de özel sektör çalışanlılarının %62 ‘si 2019 yılında iş değişikliği yapmak istiyor. Yüksek ihtimalle şu anki işinden, iş yerinden, pozisyonundan, maaşından memnun değiller. Aslında asıl problem iş görüşmelerinde başlıyor. İşe uygun çalışanlar işe alınmıyor. Alınsa bile daha sonra çalışan memnuniyeti sağlanamıyor. İnsani değerler yok sayılıyor. Benim şu ana kadar karşılaştığım ya da gördüğüm birkaç durumla ilgili tavsiyelerim şu şekilde olacaktır:

Öncelikli olarak iş görüşmelerinde maaş konuşmaktan çekinmeyin. İş görüşmelerinde çoğunluklu olarak yeni mezun ya da daha önce mezun olmuş üniversite mezunlarının maaşla ilgili net konuşamadığı görülüyor. Bunun profesyonel olmadığı düşünülüyor. Önemli olan önce tecrübe sonra maaş deniyor ama bunun doğru olmadığı çok geçmeden anlaşılıyor. Siz emeğinizi ve alın terinizi veriyorsunuz, ihtiyacın olsun ya da olmasın emeğinizin karşılığını bilmeniz ve onu almanız gerekiyor.

İkinci olarak yeni başladığınız bir iş yerinde sigortanızın yapıldığından emin olun. İşe girmeden 1 gün önce internet ortamında SGK sayfasında şirket tarafından işe girişinizin yapılması gerekiyor. (Sadece Pazartesi günü işe başlayan kişilerin aynı gün SGK bildirimi yapılabilir) Örneğin; siz 24 Eylül Çarşamba günü işe başlayacaksınız bir önceki gün yani 23 Eylül Salı gününden SGK bildiriminizin yapıldığından emin olun. Gidin ve insan kaynaklarına sorun. Eğer yapılmamışsa bu sizin ilk gün sigortasız çalışmanıza sebep olur.

İş yerinde asıl amacınız arkadaş edinmek değildir. Tabi ki çok uzun saatler yan yana çalışıldığı için güzel arkadaşlıklar kuruluyor bununla birlikte sadece arkadaş edinmek için, olmadığınız bir kişi gibi davranmayın. Kendiniz gibi olun ve siz insanlara saygı duyun, onlarda size saygı duysunlar.

Asıl amacınızın işiniz olduğunu unutmayın. Yaptığınız işte en iyisi olmak için çabalayın. Tabi ki kimse vazgeçilmez değildir ama siz işinizi çok iyi yapın ve o işle ilgili tüm düşüncelerinizin üst yönetim tarafından dinlenmesini, yeni fikirlerinizin uygulamaya geçirilmesini sağlayın.

Yöneticinizin ya da herhangi bir kişinin size mobing uygulamasına izin vermeyin. Siz orada sadece işinizi yapmak için varsınız ve siz de bir çalışansınız, yöneticiniz de bir çalışan. Kimse kimseden daha üstün değil. Hepimiz insanız ve saygıyı hak ediyoruz. Sizden iş dışında özel isteklerini de yerine getirmenizi bekleyen yöneticinize hayır demeyi bilin.

İş yerinde yaşanan her şey iş yerinde kalsın. Şöyle ki uzun saatlerimiz aynı işi yaparak ve aynı iş yerinde geçtiği için yaşadığımız olayları çoğu zaman sosyal yaşantımıza da aktarıyoruz. Eşimize, annemize, çocuklarımıza, komşumuza kadar anlatıp negatifliğimiz daha da arttırıyoruz. Gelin mesai bittikten sonra işimizi unutalım. Sosyal hayatımızdaki kimliklerimizle huzurumuzu bozmadan yaşamaya devam edelim.

Son olarak üniversite yıllarında bir hocamın söylediği tavsiyeyle bitirmek istiyorum. Üniversite son sınıftayken hocamız bize “Arkasından çok kötü konuştuğunuz bir iş yerlerinde sakın kalıp çalışmayın, eğer işinizi ve iş yerinizi sevmiyorsanız istifa edin.” demişti. Evet, çoğu zaman bu durum maddi olarak pek mümkün olmuyor, sorumluluklarımız ve ihtiyaçlarımız sebebiyle farklı işe geçiş yapamadıysak kalıp çalışıyoruz. O zaman da sürekli yakınmaktan vazgeçmeliyiz. Eğer yaptığınız işi ya da bulunduğunuz iş yerine sevmiyorsanız onları birer amaç olarak değil birer araç olarak görebilirsiniz. Örneğin; yurt dışına çıkabilmek için, istediğiniz uçak biletini alabilmek için ya da hobinizi de daha da geliştirip ileride bu hobinizi işe çevirebilmek için. Benim naçizane tavsiyelerim şimdilik bu kadar.

Hepinize huzurlu ve mutlu çalışmalar dilerim.