İŞ GÖRÜŞMELERİNDE PATRONLARI MUTSUZ EDEN HATALAR

Hep iş arayan, kariyerine yön vermek isteyenlerin gözünden baktık bu mecraya. Gelin bu sefer de patronların gözünden bakalım.

İş arıyorsunuz, görüşmelere gidiyorsunuz ama patronlar profesyonel anlamda nelerden mutsuz oluyor, nelerden dolayı sizi arka plana atabiliyor birlikte bakalım. İşte karşınızda patronları mutsuz eden aday hataları.

Destanımsı CV’ler

Title’ınız çok yüksek de olsa henüz tecrübesiz de olsanız sayfalarda devam eden bir CV ile herhangi bir patronun karşısına çıkmamalısınız. Zaten okuma oranlarının oldukça az olduğu ülkemizde ilk bakışta kim olduğunuzu anlatamıyorsanız patronlar için bir anlam ifade etmiyorsunuz demektir. Dolayısıyla CV’leriniz eğer gerçekten boş doldurulmamışsa 1 sayfadan fazla olmamalı.

Sakallardan Kurtulun

Her ne kadar rahat bir ortam vaad ediliyor olsa da kurumsala girecekseniz, erkek adayların mutlaka yapması gereken konu traş olmak. Özellikle dijitalleşen dünyanın getirdiği en büyük yanılgı saç sakal birbirine karışmış olarak patronları etkileyebileceğiniz. Sektörünüz bu durum için oldukça değişken elbette ancak çok büyük bir kariyer adımı atmak istiyorsanız sakallarınız olsa bile usturuplu düzenlemelisiniz.

Enerji Depolayın

Hiçbir patron, ne kadar ağırbaşlı ve ciddi olursa olsun, karşısında ölü gibi duran, kendini ya da uzmanlığını ifade ederken bile heyecanlanmayan birinden etkilenmez. Görüşmeler sırasında enerjinizin yüksek olması çok önemli. Yaptığınız işlerin mutlaka heyecanını göz önünde bulundurmalı ve bu taraflarını ön plana çıkarmalısınız.

Yemek-İçmek

Eğer hali hazırda devam ettiğiniz bir iş yerinde patronunuzla bir konuma terfi etme hakkında konuşacaksanız bu günlük bir alanda yemek yerken olmamalı. Bir iş yemeği, şık bir ortamda seviyeli bir konuşma ortamı her ne kadar etkileyiciyken, karşılıklı sandviç, tost yediğiniz laçka bir ortam talepleriniz için karşınızdakini etkilemek için bir o kadar kötü.

Videolu Özgeçmiş

Bir dönemin en popüler CV yöntemlerinden biri video çekmekti. Ama maalesef saman alevi gibi bu yöntem ortadan kayboldu. Çünkü yöneticilerin öncelikli talebi işe alım yaparken çıktı alarak ya da dijital ortamda özellikleri yan yana getirip karşılaştırma yapabilmek. Bütün kriterlerin direkt yazılı ya da çizili olduğu bir kağıtla sizin sürekli oynatılması gereken videonuzun oynatılması aslında büyük bir problem. Aynı zamanda videonun yüklenme sorunundan kaynaklı her cihazdan açılacak bir belge ya da link formatında CV’nizi göndermeniz gerekiyor.

LinkedIn Hesabınıza Dikkat

Sosyal medya hesaplarının hepsinin farklı dinamikleri var. LinkedIn bunların içinde en kurumsal ve amaç odaklı platformlardan biri. Bu alandan kariyeriniz için bir kaynak oluşturmak istiyorsanız kesinlikle özel hayatınızla ilgili paylaşımlardan kaçınmalısınız. LinkedIn profiliniz incelendiğinde sizin sadece profesyonel yansımanız görünmeli.

Tüm bu maddelerin yanında her patronun kendi şahsına münhasır özellikleri ve beklentileri olabiliyor. Bunların hepsini bilmeniz ya da önceden tahmin etmeniz mümkün değil. Yine de evrensel olarak davranışlara yansıyan temel noktaları tespit etmeniz ve olabildiğince bu kalıplara sadık kalmanız kariyer başlangıcınız için iyi olacaktır. Sonrasındaki tüm zincirleri kırmak sizin elinizde 😊

Bir Cevap Yazın