İŞ ARARKEN YAPILMASI GEREKENLER

Enflasyon artışı, geçim kaygısı, şirketlerin küçülmeye gitmesi, yeni mezunların artması iş ararken yapılması gerekenler konusunu daha da önemli hale getiriyor. Doğru hamleler yapmak, kendinizi iyi göstermek ve en önemlisi istediğiniz gibi bir yerde iş bulmak için bazı noktalara dikkat etmek çok önemli.

Her ne kadar çok iyi bir eğitim ve deneyime sahip olursanız olun, ülke şartlarının getirdiği sonuçlardan nasibinizi alıyor olacaksınız. Buna karşın mücadeleden vazgeçmemek ve doğru hamleleri atabilmek için iş ararken yapılması gerekenleri sizler için derledik.

Network’ünüzü Kullanın

Yeni mezunsanız eski mezunlar, zaten tecrübeliyseniz çalıştığınız yerlerde oluşturduğunuz çevre öncelikli adımınız olmalı. Kendinizi doğru ifade edebileceğiniz, ararken hangi yollardan geçmeniz gerektiği konusunda samimi olabilecek kişiler anahtarınız konumuna gelebilir. Özellikle sektörünüzdeki güncel konuları öğrenmek ve kendinizi de doğru bir yere konumlamak adına bu seçeneği mutlaka değerlendirmelisiniz.

Günlük Kontrol

İş ararken yapılan en büyük hatalardan biri kariyer sitelerini tek bir kere kontrol etmek ve işinize yarayan bir sonuç alamadığınızda bırakmak mantıklı değil. Sürekli güncellenen kariyer siteleri ve LinkedIn’i güncel olarak takip etmeniz ve aranan şartlara göre kendinizi de gözlemlemeniz gerekiyor.

Bağlantılarını Yönet

Kariyer sitelerinde sektörüne yön veren, isim yapmış, aktif olarak paylaşım yapan kişileri takip etmek iş arayışınızda hem ufkunuzu genişletecek hem de güncel olmanızı sağlayacaktır. Uzun vadede bu bağlantılar size hiç ummadığınız kapılar açabilir.

Sürekli Çalışın

Mevcut olduğunuz konumu değerlendirerek var olmak istediğiniz alanla ilgili sürekli olarak meşgul olmanız gerekiyor. Daha ileri seviyede ne yapabilirsiniz, sektörün güncel ihtiyaçları nelerdir, sizin yapmak istediğiniz alanda neler var sorularının yanıtlarını biliyor olmalısınız. Aynı zamanda çalışmanız sadece işiniz anlamında değil, yatırımlarınız olarak da olmalı. Bağlantılarınıza ve sektördeki istediğiniz firmaların yöneticilerine karşı emek vermeli ve buna göre bir strateji belirlemelisiniz.

İş ararken yapılması gerekenler buz dağının sadece görünen yüzü. En önemlisi kişisel gelişiminize katkı sunmak ve size gelebilecek sorulara uzman gözüyle cevap vermeniz olacak. Yeni mezunsanız bu konu daha da kritik bir hale geliyor. Sürekli olarak kanaat önderlerinin çalışmalarını incelemek gerekli. Eğer zaten sektörün içindeyseniz de sizi bir üst aşamaya çıkaracak kaynakları yaratmalı ve kendi yeteneklerinizin üzerine ekleme yapmalısınız.