İş Arama ve Mülakat Teknikleri

İş başvurusu yapmadan önce hazırlıklarınızın tam olduğundan emin misiniz?

Eğitim hayatının sonuna gelindikçe iş bulmak adına birçok mülakata katılım süreci de yaklaşıyor. Okul döneminde kazanılan deneyimler ile kendinizi geliştirmiş olmak en önemli hususların başında gelirken başvurduğunuz şirket için okuduğunuz okulun da önemi çok büyük. Haliyle mezun olduğunuz okulu değiştiremeyeceğinizden ötürü deneyim ve birikim dolu olmak daha çok önem kazanıyor. Peki tüm bu deneyimin ve kıymetli okul isimlerinin dışında size başvurduğunuz işlerin kapısını açacak başka neler var?

İşe alımla ilgili sektörde insan kaynakları uzmanların en büyük şikayetleri arasında adayın başvurduğu pozisyonun gerekliliklerini bilmemeleri ve okumamaları var. Bu nedenle daha birçok aday CV’si incelenmeden elenme aşamasına geliyor. Bunun dışında yeterli bilgi ve kazanıma sahip olmamaları da diğer sorun yaratan kısım.
İş başvurusu öncesi de sonrası kadar önemli bir adım. Her ne kadar mülakat daha bir stresli olsa da işe başvurusu süreci de neredeyse mülakat aşamaları kadar stresli. Peki nerden başlamalıyız?

CV ve Ön Yazı

İş arayışına girdiniz ve sizin için ilk adım ne mi olmalı? CV hazırlama ve kendinizi tanıtan bir ön yazı yazmak kayda değer bir başlangıç olacaktır. Hazırladığını CV ve ön yazıyı bildiğiniz diğer dillerden de hazırlamak sizin için avantajlı olacaktır. CV’niz güncel olmalı ve siz fayda sağlayacak ve sizi öne çıkaracak iş, staj, eğitim, yetenek ve aldığınız kursların diğer kısımlara göre daha ön planda olması gerekiyor. Ön yazınız ise sizin yaptıklarınızı özetleyen ve başvurduğunuz pozisyona neden uygun olduğunuzu belirten cümlelerden oluşmalıdır. Okunmaya değer bir ön yazı ilgi çekici olacaktır.

İş Başvurusu

İş başvurusu yapacağınız en önemli adımlardandır. Burada kendi yetenek ve kazanımlarınıza uyan işlere başvurmak olmalı. Özellikle insan kaynakları uzmanların diğer bir şikayetçi olduğu şey adayın aranılan niteliklere sahip olmaması. Bu nedenle aranılan niteliklere uygun olmanız sizi bir adım öne taşıyacaktır. Hayalperest olmaktan uzak durmanız önemli. Mevcut bilgi ve birikiminizden kat be kat fazlasını isteyen bir pozisyona başvurmak sadece başvurunuzu alan kişiyi güldürmeye yetecektir. Bu nedenle dikkatli olunmalı!

Mülakat Aşamaları

Mülakat aşaması en çok dikkat edilmesi gereken kısım. Mülakat aşamasında dikkat etmemiz gereken şeyler; giyim tarzı, duruş ve davranışlar ve zaman. Bunun yanında mülakata katılım göstermeden önce başvurduğunuz pozisyon ve şirket hakkında bilgi sahibi olmanız önemli. Katılım göstermeden önce yapacağınız küçük bir arama size çok şey katabilir.

Zaman

Mülakat yapılacak gün dakik olmak gerecekten önemli bir olgu. Mülakata geç kalmak her ne kadar kaba bir hareket gibi görünse de böyle bir durumda haber vermeniz daha iyi olacaktır. Mülakatlara erken gitmek güzel bir davranış olsa da çok erken gitmek de iyi bir fikir değil. Ortalama 15-20 dakika kadar erken gidip stresinizi atabilirsiniz. Bu sayede mülakat öncesi hazır hale gelebilirsiniz. Ayrıca erken gitmeniz sizin için pozitif bir sonuç yaratabilir fakat yine de çok erken gitmemeye dikkat ediniz.

Giyim Tarzı

Görüşmelerde dikkatli olunması gereken konular arasında büyük bir paya sahip olan giyim tarzı iyi bir izlenim yaratmak için çok önemlidir. Olabildiğince olumsuz dikkat çeken, çok açık renkli veya karamsar bir hava yaratan ve itici gösteren kıyafetlerden uzak durmalısınız. Sadelik ve şıklığı bir arada yaşatan kıyafetler sizi ön plana çıkarabilir.

Duruş ve davranış

Mülakat aşamasında özgüvenli olmak iyidir fakat egoist görünmemeye dikkat etmelisiniz. Karşınızda sizi test etmek isteyen bir uzman olacaktır ve iletişiminizin kuvvetli olduğunu anlamasına izin verin. Karşınızdaki kişinin lafını bölmemeye dikkat edin. Kendinizi ifade etmekte iyi olmalısınız. Bunun için arkadaşlarınız veya aile üyelerinizle bir pratik yapabilirsiniz. Fazla sıcakkanlı olmak da fazla soğuk kalmak da iyi olmayacaktır. Pozisyonu ve şirketi bildiğinizi göstermelisiniz fakat bunu yaparken asla egoist bir şekilde belirtmeyin.