İNGİLTERE’DE İSTİFA DEPREMİ

Son günlerde İngiltere kabinesinde peş peşe gelen istifa haberlerinin ardından İngiltere Başbakanı Boris Johnson da istifa etti. Peki sonraki süreçte İngiltere’yi ne bekliyor? Başbakanlık koltuğuna kim geçecek?

Muhafazakar parti lider seçimine gidecek

BBC’nin haberine göre, Muhafazakar Parti lideri istifa ettiğinde, parti içinde yeni bir seçim yapılıyor. Temayüllere göre, aday olabilmek için 8 Muhafazakar Parti milletvekilinin desteği gerekiyor.

Tüm adaylar adaylığını ilan ettikten sonra, sadece iki kişi kalana kadar bir dizi oy kullanılacak.

İlk turda adayların yarışta kalabilmeleri için oyların yüzde 5’ini almaları şartı var. (18 milletvekili)

İkinci turda yüzde 10 (36 milletvekili) oyla seçiliyor. Sonraki turlarda ise en az oyu alan aday eleniyor.

Son iki milletvekili kaldığında ise sadece milletvekilleri değil, ülke çapındaki tüm Muhafazakar Parti üyeleriyle ön seçime benzer bir şekilde sandığa gidiliyor.

Yeni başbakan nasıl seçilecek?

Muhafazakar Parti lideri olan seçilen kişi, parlamentoda en fazla milletvekiline sahip partinin başkanı olacak. Kraliçe bir hükümet kurulmasını isteyecek. Lakin yeni başbakan isterde bu tarihten önce erken seçim ilan edebilir.

Johnson ne kadar iktidarı ne kadar devam eder?

Johnson, istifa açıklamasında yeni başbakan atanana kadar görevinin başında olduğunu söyledi. Selefleri Theresa May ve David Cameron’ın istifa ettiklerinde yaptıkları gibi Muhafazakarlar yeni bir lider seçene kadar Johnson görevde kalacak. Johnson’un hemen gitmek istemesi durumunda Kraliçe yeni bir lider seçilene kadar görevi devralması için Kabine üyesi bir vekil lider atama imkanı bulunuyor. Fakat Johnson yeni başbakan seçilene kadar görevde kalacak.

Johnson sonrası senaryolar…

Şu anda Johnson’ın belirgin bir halefi yok, ancak birkaç potansiyel aday var. Johnson hükümetinden istifa eden eski kabine bakanları Jeremy Hunt ve Sajid Javid, daha önce liderlik için harekete geçmişlerdi ve bunu tekrar yapabilirler.

Diğer olası adayların listesi ise şöyle;

  • Birleşik Krallık eski Kabine Ofisi Bakanı Michael Gove
  • Uluslararası Ticaret Bakanı Penny Mordaunt
  • Birleşik Krallık eski Maliye Bakanı Rishi Sunak
  • Dışişleri Bakanı Liz Truss
  • Dışişleri Komisyonu Başkanı Tom Tugendhat
  • Savunma Bakanı Ben Wallace
  • Birleşik Krallık Maliye Bakanı Nadhim Zahawi

Johnson’ın yetkileri ne olacak?

Başbakanlık görevinden resmen ayrılana kadar, Johnson teoride hala aynı yetkilere sahip. Buna karşın  pratikte, herhangi bir radikal karar alma yetkisine sahip olmayacak. İngiltere’yi yurtdışında temsil etmeye ve kabinede halka açık atamalar veya değişiklikler yapmaya devam edebilecek.

Bir Cevap Yazın