İcat Çıkaranlar

İcat çıkardığınız için iyi ki varsınız!

Bazı insanlar vardır, her daim oldukları toplumun kalıpları dışına çıkarlar, azimleriyle ve tırnaklarıyla kendilerine biçilen gömleği parçalarlar.

Toplumsal kalıplar, size dayatılan hayatlar ve sunulan meslekler vardır. Misal Lgbti+’lar ekseninde, trans kadınlar içinde kalıplar, hapsedilmek istenen gettolar ve de elbette zorunlu seks işçiliği gibi açmazlar dayatılır önlerine.

Ne mutlu ki artık dayatmalara direnen, kabuklarını kıran, medyanın ötekileştiren fobik söylemleriyle karikatürize ettiği, suçla özdeşik lanse ettiği trans profillerinin dışındaki cesur kadınlar var.

Toplumun genelini düşünürsek, sayıları belki az veyâhut bir avuçlar, ama varlar!

Yaşadıkları transfobiye rağmen eğilmeyen, belki de daha da güçlenen, cesur, amazon yürekli kadınlar. Yol açan, çığır açan translar! Her biri birer karakter ve duruş olarak Zeyna olan, tutarlı kadınlar.

Kimisi siyasetin içinde, kimisi sahnelerde, kimisi sağlık sektöründe, bir başkası hukukçu… Yaşadıkları toplumun normlarını, fobikliklerine aldırış etmeden, kendilerine alan açmaya çalışan trans kadınlar.

Bu kadınlar kimler, nasıl bir varoluş savaşı veriyorlar, güdüleri nelerdir, nelerden güç alırlar, fobikler hayatlarına nasıl ket vurmaya çalışır?

Sanırım yukardaki sorular ve benzerleri hepimizin kafasındadır!

Sizlerin de merak ettiği soruları hayatın farklı alanlarındaki trans kadınlara yönelterek; aslında önleri kesilmezse ne tarz başarılar sergileyebilecekleri, ne kadar ‘size benzediklerini‘ göreceğiniz , bir röportaj serisi hazırlıyorum.

Belki de trans transa samimi bir sohbet havasında…

Seriyi ‘İcat Çıkaranlar’ adı altında sunmayı hedefliyoruz. Önceliğimiz, yazılı bir röportaj serisi, sonrasında da bütün katılımcılarla, kısa video röportajlarıyla tamamlamak planındayız.

Şimdiden sorularıma cevap verecek kadınları öncelikle gururla, hayranlıkla ve de sevgiyle selamlıyorum, ayırdıkları zaman için teşekkür ediyorum. Yol açıcı oldukları, bir fener gibi geleceğe ışık ve de coşku sundukları için sonsuz şükran sunuyorum …

İcat çıkardığınız için iyi ki varsınız!

Çeşitli alanlarda kendilerine yol bulma gücü ve şansı bulandan biçilen gömlek içinde yaşayanına, zorunlu seks işçiliği dayatmasına yenik düşenine kadar bütün trans kadınlar, her biriniz azim örneği, toplumsal bataklıkta açan çiçeksiniz! Her biriniz, içine doğduğunuz bedenin ve toplumun dışına çıkma gücünü bulan özgür ruhlarsınız, her biriniz taktire şayân kişiliklersiniz.

Dostça, hepinize sıkıca sarılıyorum. Renkleriniz, mücadeleci ruhlarınız solmasın!