İcat Çıkaran Trans Milletvekili Adayı: Demet Demir

Mecliste bir trans: Demet Demir…

Toplumsal normları yıkan, üzerine biçilen gömlek dar gelen insanlar vardır. Ateş üstünde yürüme pahasına kendi doğruları ve de çizecekleri yolda yürüyen… Çabaları takdire şayan insanlar… Halk arasında kurulu düzen yâhut alışılagelen dışında hareket edene icat çıkarma denir!

Demet Demir de o tarz bir kadın. Başta Lgbti+ hareketinin bir noktaya gelmesi için elini taşın altına koymuş, sonra cinsiyet kimliği sorunsalı için daha önceden de örgütlenme pratiğinin de etkisiyle yerel de ve genelde sorumluluk almayı hedeflemiş. Şimdi, sevgili arkadaşım Demet Demir’i biraz daha yakından tanıtmak isterim. Kırmadı, sorularımı cevaplandırdı.

Demet nasıl bir aile ve çevreye doğdu? Aile ilişkileri nasıldır?

Yoksul ve eğitim almamış bir ailede doğdum. Anlaşarak ayrıldık hâlen görüşüyorum.

Homofobi ile ilk tanışma hikayen nasıl oldu?

Aids’in sadece eşcinsel hastalığı olduğunu düşünen komşum sayesinde yaşadım. Çocuğunun bana yaklaşmasına ve benim onu sevmemi istemezdi. Oysa bende aids yoktu!

Yaşadığın ülkede trans kadınlara çizilen kalıplar sana neden yetmiyor? Kalıpların dışına çıkmak “icat çıkarmak” zorunda mısın?

Kalıpları beni mutlu etmiyor, hayatımı istediğim şekilde yaşarım.

Bir trans ya da Demet neden örgütlenmek zorunda, siyasetin içinde olmak zorunda?

Ben okul yıllarında sol siyasetle tanıştım. Cinsiyet kimliğimden dolayı, uğradığım ayrımcılık örgütlenmeyi gerektirdi. Ayrıca cinsiyet temelli değil, sınıf temelli mücadelenin de parçasıyım.

Demet neden milletvekili olmak zorundaydı? Trans bir vekil siyasete ve hayata ne katardı?

Cinsiyet kimliği mücadelesini mecliste de siyasette de duyurmak gerekiyordu. O nedenle 1999’da önce belediye meclisine, 2007’de de milletvekilliğine aday oldum .

Trans veya Lgbti+’lar içerisinden nasıl tepkiler aldın? Kaygıları, korkuları, şansızlıkları sonucu köşeye sıkışan hayatları nedeniyle seni aşağı çekmeye, demoralize etmeye çalışanlar oldu mu?

En büyük sorunum haksızlığa uğrayıp da hakkını aramayanlar oldu. ‘Lgbti+ hakları mı olur’ diyorlardı. Birçok olaya tepki gösteriyorlar ama yargıya taşıyalım dediğimde çevrede kimse kalmıyordu! Her polis baskınında kısa sürede oturdukları evi terk ediyorlar, taşınıyorlar ve sil baştan aynı sorunları yaşıyorlardı. Kaçışı, bir kurtuluş olarak görüyorlardı! Bana da engel olmak istiyorlar, ayrıca benimle dalga geçiyorlardı!

Transfobi önünde ciddi engeller oluşturdu mu? Demet, başa çıkacak kadar güçlü mü?

Birçok transfobik engelle karşılaştım. Baş ederek yoluma ve yaşamaya devam ediyorum.

Senin verdiğin savaşın (iş/ özel/ kariyer) birileri için ön açıcı olduğunu düşünüyor musun?

Evet, birilerine yol açtığıma inanıyorum. Trans kadınlar önlerinde fuhuştan başka seçenekler olabileceğini de gördüler. Zorunlu seks işçiliği dışında, başka mesleklere yönelenler de oldu.

Yurtdışına çıkmayı düşündün mü? Yurtdışında doğsaydın hayatın ve diğer her şey daha mı kolay olurdu?

Bir ara yurtdışına gitmeyi düşünüyordum, artık istemiyorum. Yurtdışından öte, hangi ülkede doğduğun önemli. Bizler için her yerde hayat kolay olmayabiliyor.

Trans kadın olarak özlemini çektiği veyâhutta içine uhte olan şeyler var mı Demet’in?

İstediğim çok şeyi yaptım. Uhte olacak bir şey kalmadı.

Ayakta kalabilecek gücü nerede buluyorsun? Motive eden neler var?

Mücadeleci bir yapım var. Mücadeleye ve verdiğim savaşa inancım güç veriyor, motivasyon sağlıyor.

Son sorum, biraz kadınca olsun 🙂 Aşka inanıyor musun, senin gezegende aşk var mı?

Ben aşka inanıyorum da bizim âşık olduklarımız inanmıyor!


Toplanın arkadaşlar, buradan dedikodu ve entrika çıkmayacak 😉

Sevgili Demet Demir, açık yüreklilikle tüm sorularımı cevapladı, sağ olsun. Dilerim sizin için de doyurucu olup, Demet kimdir sorusuna dair fikirleriniz oluşmuştur.