İcat Çıkaran Bir Eczacı

Eczanelerde de icat çıkarıyor güçlü trans kadınlar…

Medyanın sunduğu tek boyutlu veya salt fuhuş, suç örüntülü trans kadınlar dışında; gerek kişisel azimleri, gerekse de ailelerin de sahiplenmesiyle var olma mücadelesi veren ‘icat çıkaran’ başarılı kadın profilleri de var!

Bunların birisi de eczacı trans kadın Gülse!

Dikkat! Eczanede bir trans var. Her ne kadar bir trans olduğunu düşünme ihtimaliniz olmasa da… Gülse zarif, sarışın, oldukça da hoş bir kadın. Onun karşısında erkek olmak da oldukça zor olmalı! Neyse; derdimiz kızımıza koca bulmak değil…

Gülse, köklü bir aileden geliyor. Ailesi ve kökleri herkesi şaşırtacak düzeyde. Burada bazı özel bilgilerini, yaşadığımız ülkedeki ‘aşırı hoşgörü’yü düşünerek, kendisini korumak adına gizlemeyi uygun görüyorum. Bu kaygılarımın başında her daim insanlarla iç içe olduğu mesleği de etken elbett. Hoşgörünüze sığınıyorum!

Bir insanın huzuru ve de can güvenliği benim inandırıcılığımdan öncelikli… Şimdi ben sorularımı sorayım, Gülse tanıtsın bizlere kendini!

Gülse nasıl bir aileye ve çevreye doğru?

Ülke statüsünde aristokrat bir aile ama bu benim için övünç değil. Sevgi dolu ve paylaşımcı olmaları daha da şanslı olduğum durumdu. Annem İstanbul’un isim yapmış kolejlerinden mezun, viyolonsel çalan bir hanımefendi. Çocukluğumun yazları anneannemlerin köşkünde Ermeni aşçılar, Sudanlı halaylıklar içerisinde rüya gibi geçti. Babamlar da keza o derece köklü, eğitimli bir ailedir. Bir ağabeyim var. Aile bağlarımız güçlüdür. Cinsiyet geçiş operasyonumda bile ailem başucumdaydı. Hiç ‘öteki’ gibi hissetmedim.

Homo/transfomobi ile tanışma deneyimin nasıl oldu?

Hiç tanışmadım, belki de fiziksel özelliklerimin de avantajı ile birlikte naif kişiliğimin de etkisi büyük rol oynamış olabillir. Fark edenler de insan donesiyle neysem onu baz aldılar. Bazen transım demek için can attığım yerler de oldu (hınzırca gülüyor). Yalnız büyüdüm diyebilirim, geç yaşta arkadaşlarım oldu. Şu an düşündüğümde böylesi daha iyi olmuş diyorum. Hormonlarımın tavan olduğu dönemlerde belki okulumu ötelerdim ya da farklı arayışlara girebilirdim.

Yaşadığın ülkede translara çizilen kalıplar neden sana yetmiyor? Kalıpların dışına çıkıp ille de ‘icat çıkarmak’ zorunda mıydın?

Yaşadığım ülkenin kalıplarının ötesindeyim, ötesindeyiz. Beynimiz, duygularımız bir tık ötede. Mitolojide bile Hermes ile Afrodit’in çocukları çok güçlüydü, zira dişi ve eril enerjinin karşılığı kavuşmasıdır. En cahili bile zeka pırıltılarını fark edebilir oysa ki… ancak yaşam koşulları bunu kurnazlığa dönüştürebilir. Bizlere tek yol olarak dayatılan fuhuşa direnebilmek için güçlü olmanız gerekir. Bu güce ailem sahipti, ben devam ettirebilecek güçteydim ayrıca. Okulda ‘kız Ayşe’ olmak zordur, ‘erkek Fatma’ ise kabul görmenin yanında, kutsanır da… Bu iki yüzsüzlüğün her yere işlediği coğrafyada yaşıyoruz.

Gülse Aytuğ neden eczacı oldu?

Ailemin istediği. Ruhum iç mimarlıkta kaldı. Zira o konudaki gustomu bilir çevrem. İlaca karşıyım, illuminatim uygulamalarıyla yapılan aşılara, kemoterapiye, hepsine… bu meslek bana sadece saygınlık kazandırdı ama kartvizit ardına saklananlardan da olmadım.

Başta içinde olduğun sağlık camiası olmak üzere elbette müşterilerinin de fobiklik düzeyi nasıl?

Çok seviliyorum! Esprilerim, insan ilişkilerim. Ahh bir görseniz… Nöbette mudili ilaç olmasın diyen bir amcaya “Amca ben de mudiliyim, ilaçlarını gelip benden alıyorsun” dedim. Amca kahkahalarla güldü. (Gülse de hınzırca gülüyor yine) doktor arkadaşlarımla da aynı mükemmellikte ilişkilerimiz.

Trans bir eczacı görmenin hastalar üzerindeki etkisi nedir? Hoş ya da nahoş anıların var mı?

Önce bana sonra diplomama bakanlar var arada. “İlla oradan alacağım ilaçlarımı” diyenler de çok fazla oluyor. bu da trans olmamdan öte sıcakkanlı ve de bilimsel yaklaşıyor olmamla ilgili. Geçenlerde 4 yaşındaki bir çocuğa Supporzuar veren doktoru uyardım. “O yaştaki erkek çocuklarda rektal zevk olur. Ben vermiyorum” dedi. Ailenin teşekkürlerini anlatamam.

Trans ve LGBTI+’lardan nasıl tepkiler alıyorsun? Kaygıları, korkuları belki de şanssızlıkları sonucu köşeye sıkışan hayatlarının etkisiyle aşağıya çekmeye çalışanlar oluyor mu?

O hazımsızlığı kendini yeterli görmeyen birkaç insandan aldım. Zira akımızsın diyen, taktir eden kişi sayısı da çok fazlaca.

Gülse’nin verdiği mücadelede birileri için ön açıcı oluyor mu/oldu mu?

Umarım oluyordur! Bu dünyada hedeflerimiz olmalı. Yıllarca yanımda gay bir teknisyen çalıştırdım, elinden tuttum, başkası ne derci olmadım. Vicdanım ne derse onu yapmaya çalıştım.

Transfobi önünde ciddi engellere yol açtı mı? Transfobiyle başa çıkacak kadar güçlü müsün, gücünü nereden alıyor, nelerden motive olursun?

Güçlüyüm, zira cehaletin olmadığı, hayvanseverlerin oluşturduğu ve entelektüellerle örülü bir çevrem var. Onlar için de sadece Gülse’yim, ötesi yok!

Gülse olmasaydın girdiğin eczanede trans bir eczacı görseydin tepkilerin nasıl olurdu?

Yetkinliği ve donanımı önemli olurdu!

Yurtdışına çıkmayı düşündün mü? Yurtdışında doğsaydın her şey daha mı farklı olurdu?

Yurtdışında yaşamak isterdim evet! Trans olduğum için değil, salt sebep olarak yani… Bu ülkenin vatandaşı olmadığım hissi yoğunlaşmaya başladı. Orada huzurla yaşlanmak istiyorum. Ruhum yıprandı…

Gülse seçenekleri ve sahip çıkan bir ailesi olmasaydı nasıl bir hayat yaşardı acaba?

Afaki bir cevap olacak ama sanırım bedenimi kullanmak zorunda kalırdım. Ailem veya dayanağım olmasaydı, belki direnebilmek güç olabilirdi. Fuhuş sarmalında olurdum sanki…

Son sorumuz biraz kadınca olsun. Aşka inanır mısın Gülse? Senin gezegende aşk var mı?

İnandığım sevgidir. Aşkta emek yok, bedensel hazların ön planda olduğu bir durum. Ayrıca sevişebildiğiniz değil, sarılıp uyuyabildiğin insan önceliğin. Genelden öte ‘beyinsel olarak becerebilen’ insanları seviyorum. Zekayı önemserim! 6 yıldır hayatımda kimse yok. Hayvan dostlarımla yaşıyorum.

Buradan da eli boş dönüyoruz, aşk ve entrika çıkmadı! Bize müsaade… Kadının çıtası çok yüksek, erkeklerin işi zor…

Gülse’yi tanımaya ve tanıtmaya, farklı bir kadın profilini sizlere sunmaya çalıştım. Oldukça hoş, donanımlı, farklı meslekten bir kadın daha çıktı karşımıza.

Gülse’yi korumak adına bazı bilgilerini değiştirmek zorunda kalmanın acıdı yaşadığımız coğrafyanın ayıbı olsun.

Mutlulukla gülebileceğin güzelliklerin seni bulması temennisiyle sevgili Gülse! Cesaret gösterip deşifre olma kaygısı taşımadan ‘icat çıkaranlar’ portrelerine konuk oldun. Var ol!