HAYIR!

‘Hayır’ demekte zorlananlar online mı?

 ‘’Asla hayır diyemiyorum.’’ Diyenlerdenseniz büyük bir sorunla karşı karşıyasınız demektir. Hayır diyemediğiniz için istemediğiniz şeyleri yapmak zorunda kalıyorsanız bu durum zamanla size zarar vermeye başlar.

Hayır diyememek bir hastalık olmasa da psikolojik hastalıklara sebep olabilir. Zamanla anksiyete, depresyon ve vücutta kasılma gibi durumlar görülebilir. Başka insanların isteklerini yerine getirmek için kendi önceliklerinizi ertelemek, yapmak istemediğiniz şeyleri yapmak mecburiyetinde olmak benliğinize karşı olan sorumluluğunuzu da olumsuz etkileyecektir. Aynı zamanda en değerli şeyinizi yani zamanınızı boşa harcatmış olacaktır.

Karar verme mekanizmamız çocuklukta gelişmeye başlar. Bu yüzden çocuklarınıza seçenekler sunun ve bazı şeylere onun karar vermesini sağlayın deriz. Aksi durumlarda çocuk büyüdüğünde anne ve babası ile kurduğu ilişkinin benzerlerini diğer insanlarla da kurmaya çalışır. Onları hoşnut etmek için kendisi hoşnutsuz olmayı tercih eder. Sırf o insanlar ilişkiyi koparmasın, surat asmasın, küsmesin diye sürekli kendisinden maddi-manevi ödün verir. Borç istendiğinde geri çeviremez. Yardım talep edildiğinde karşı koyamaz. 6 aylık bir çocuğa istemediği bir mamayı vermek isterseniz ağzını kapatır ve asla açmaz. Çocuklar dahi tercihlerini belirleyip, ‘’hayır’’ diyebiliyorken biz yetişkinler neden bunu çocuklar kadar rahat ve korkusuzca yapamıyoruz?

Hayır diyememenin altında yatan sebepler ise bastırılmış/ezilmiş ego, sevilmeme, dışlanma veya tepki görme korkularıdır. İstemediğiniz şeyler için evet dediğiniz zaman karşınızdakini mutlu etmiş olmanın hazzı uyuşturucu bir etki yaratarak ne kadar iyi bir insan olduğunuzu fısıldar. Oysaki hayır dediğinizde kötü ya da bencil bir insan olmuyorsunuz. Eğer size böyle hissettiren ya da isteklerini yerine getiremeyeceğinizi söylediğinizde kendinizi suçlu hissettiren insanlarla bir aradaysanız hemen oradan kaçın derim!

Peki, nasıl hayır diyebiliriz?

Hayır demek güçlü bir irade ister. Bu irade zamanla oluşacaktır tabi bu süreçte hayır diyebilmenin çeşitli yolları var:

·         Öncelikle karşınızdaki kişinin sözünü kesmeden sonuna kadar dinleyin.

·         Bunu gerçekten yapmak istiyor muyum, yoksa bu bana yük mü olacak diye düşünün.

·         Yapmak istemediğiniz şeyi söylerken kibar ve net bir şekilde beklentilerini değerlendireceğinizi belirtip zaman istemek en uygunu.

·         Karşınızdaki kişi ısrar ediyorsa bulunduğunuz ortamdan ayrılın.

·         Sınırlarınızı koruyun. Karar veremiyorsanız acele etmeyin.

·         Hayır demeye karar verdiyseniz ses tonunuz ve bakışınızla birlikte net cümlelerle isteğini yapamam ama daha sonra benim de şartlarıma uyarsa şu gün yaparım gibi alternatifler sunun.

·         Hayır derken çok üzgünümle başlayan cümleler kurmayın. Bu tarz ifadeler kişiye suçluluk duygusu verir.

·         Unutmayın, reddedilen kişi değil onun size talep ettiği isteği.