Haklı Bir Popülerite

Ülkeyi saran bir rapçi: Ezhel

Çokça konuşuldu, çokça yazıldı. Neden bu kadar popüler olduğu hakkında yorumlar yapıldı hatta sevenlerinin aksine hükümetin tersine gitmiş olacak ki bir süre cezaevinde kaldı, davası görüldü, çıktı. Peki nerden geldi bu popülerlik?

Ezhel’in şarkılarının sözleri malum: “İs, pas, kir, kömür, plastik, çöplük, lastik, egzos, esrar.” Ülkemizde her ey dört dörtlük olduğundan, Ezhel’in bu sözleri uyuşturucu ve esrar özendirmek olarak değerlendirildi ve herkesin bağıra bağıra söylediği o sözlerde sebep Ezhel bir süre cezaevinde kaldı. Çıktığında durum değişmedi, Ezhel şarkılarını söylemeye ve söyletmeye devam etti. Popülerliği de aslında bir kesimin rahatsız olduğu durumları, kendilerinin söylemekten korktuğu bir ortamda dile getirebilmesi oldu. Bu demek değil ki şarkılarındaki her söz haklı, her söz normlara uygun. Fakat önemli olan durum bu değil! Önemli olan uyuşturucuya özendiriyor diyen hükümet ya da yargının yönetimindeki televizyonlarda çok daha ağır durumların insanların gözüne sokulması.

Ezhel’in şarkılarında geçenlerden rahatsız olanlara sormakta fayda var: Türk dizilerindeki kadına şiddet vicdanınızı sızlatmıyor mu? Her mafya dizisi altındaki silah ve uyuşturucu kaçakçılığı gözünüze batmıyor mu? Yıllarca ekranlarda kalan çocuk gelin dizileri ve tecavüz sahneleri gerçekten içinize etki etmiyor mu? Ezhel şarkılarında uyuşturucuya özendiriyorsa bu dizileri izleyen ve geçmişte izlemiş olan yeni Türkiye çocukları sayesinde tecavüz oranları, kadına şiddet veya kaçakçılık artmıyor mu?

Ezhel’in bu kadar popüler olmasındaki en önemli sebep de RTÜK ya da diğer kurumlar tarafından Türk televizyonlarının çok elit ve ahlaklı gösterilmesinin aksine durumun ön plana serilmesi oluyor. Evet bu ülkede uyuşturucu kullanan gençler, bu şekilde kendine yer edinen insanlar ve dertlerini bu şekilde dile getiren kitleler var. Var olmaya da devam edecek. Medyada içki gösteriminin kaldırılması, küfürlerin temizlenmesi algıda oluşturulan kirliliği önlemezken Ezhel gibi sokağın dilinden gelenler de her geçen gün daha çok konuşulmaya devam edecek.

Hakkını savunanlara yapılan gibi çuvaldızı kendine batırmaktan bir haber olan bazılarının Ezhel’e yaptıkları ve benzeri artmaya devam edecek. Bu noktada kendi manipülasyonlarından öte yayınladıklarına bir bakıp gerçekten neye özendirdiklerini kontrol etmek gerekiyor. Bu yüzden ana konu artık gündemden düşen Ezhel olsa da aslında haksızlığa uğrayan herkestir.