GOOGLE PODCASTS UYGULAMASI 2024’TE KAPANACAK

Google, ABD’deki podcast dinleyicilerinin büyük bir kısmının Youtube tercih etmesinden dolayı 2024 yılında Google Podcasts uygulamasını kapatmayı planlıyor.

Google, 2024 yılında Google Podcasts uygulamasını kapatma kararı aldığını duyurdu. Bu kararın temel amacının podcast dinleyicilerini Google Podcasts uygulamasından YouTube Music‘e yönlendirmek olduğu söylendi.

Google, ağustos ayında YouTube Music’in ABD’de podcast desteği sunacağını ve bu desteği yıl sonuna kadar dünya genelinde genişleteceğini duyurmuştu. Google podcast sunucularına kendi RSS beslemelerini YouTube’a yüklemelerine izin verecek bir özellik eklemeyi planlıyor. Bu hamle, podcast sunucularının kendi içeriklerini YouTube’da daha geniş bir kitleye ulaştırmalarına olanak tanıyacak.

Bu adımlar, Google’ın podcast deneyimini geliştirmek ve podcast dinleyicilerini YouTube Music’e çekmek olarak değerlendirildi. 

Ayrıca Google, YouTube Music platformunda podcast deneyimini geliştirmek için daha fazla yatırım yapmayı ve podcast hayranlarını çekmek için keşif, topluluk etkileşimi ve sesli ile video podcast’ler arasında geçiş yapma gibi özellikleri planladığını da duyurdu. Bu da YouTube Music’in podcast içeriğini daha cazip ve kullanıcı dostu hale getirmek amacıyla yapılan bir hareket olarak değerlendirildi. Çünkü Spotify gibi rakip bir şirket, geçen yıl dünya genelinde yaratıcılara video podcast desteği sunarak ve podcast yaratıcılarına soru-cevap oturumları ve anketler gibi topluluk odaklı özellikler ekleyerek aynı yönde çalışmıştı.

Google, ABD’deki haftalık podcast kullanıcılarının yaklaşık yüzde 23’ünün en sık tercih ettiği platformun YouTube olduğunu, Google Podcasts’in ise yalnızca yüzde 4’lük bir kullanım oranına sahip olduğunu belirtiyor.

KAYNAK: WEBRAZZİ

Bir Cevap Yazın