Gönüllerde Yanan Işık: Sokak Lambası

Herkese, her şeye yetişmeye çalışan bir dernek: Sokak Lambası

 Eski İstanbul mahallelerinde, sağa ve sola devam eden sokağın kesişim noktasında neşe, mutluluk ve kahkâhalar tüm sokağı inletiyor, bilmeyen sokak sakinlerin bakışlarını üzerinde topluyordu. Bir açılış coşkusu vardı. Komşuluğun, dayanışmanın, dostluğun içine işlediği kültürüyle büyüyen, başka mahallelerde doğmuş, başka geçmişlerden gelen, dayanışmanın, yardımlaşmanın değerini unutmamış, gönüldaşlık eden, sevgiyi büyütme paydasında bir araya gelen insanların alın terleriyle kurdukları Sokak Lambası Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği…

Başkalarının görevlerini unuttukları yerde ‘Sosyal Devlet ‘ olma sorumluluğu sanırım yurttaşın ödev hanesine yazılıyor!

Beş yıldır sokakta yaşayan, yurtsuz tüm canlıları dert edinmiş, çoğunlukla karınlarının doyması, barınması vb ihtiyaçlarını sorumluluk edinen düstur ve bir gönül okulu var. ‘Çorbada tuzun olsun’ ile açılışı yapan, oradan şu an üçüncü derneğinin doğumuna şahit olan Ayşe Tükrükçü okulu, Ayşe abla dayanışma ve dostluk kültürü…

4 yılı aşan süredir devam eden Ayşe-Serap dostluğunun meyvesi Sokak Lambası da açılan yoldaki adımları takip ederek, yersiz -yurtsuzluğa mahkum edilen tüm canlıları ve özelde çocukların, kadınların dertleriyle dertlenerek , ihtiyaç hissedenlerin karanlığında ışık/ lamba olup, bu ulvi görevi daha da ilerleye taşıyacaklardır!

İki çocuk annesi çalışan bir anne de olan Serap Irmak, ufak-tefek olmasına rağmen kocaman bir kalbe, bitmeyen enerjiye sahip. Her derde deva, her yere yetişen bir anne. Tanıdığım için biliyorum, bu projeyi de yüz akıyla devam ettirip, dostları, gönüldaşlarıyla ileriye taşıyacaklardır!

Sokak Lambası kimdir, neden varlar, neyi misyon edinecekler, dertleri neymiş göz atalım mı?

‘’Sokak Lambası Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği çocuklar ve kadın sorunsalı üzerinde bir boşluğun farkına vararak, bunu görev bilmiştir.

Dediğimiz gibi başta çocuk ve kadın sorunsalı olmak üzere, bütün sokak yaşamına mahkum edilen canlıları ırk, dil, din vb ayrıştırılmalarının ötesine geçerek, herkesin elini tutmaya, el verdiğince yaralarını sarmaya çalışacaktır.

İlerleyen günlerde hazırladığımız projelerle kadınların okuma-yazmasından, el becerileri geliştirmesine, elbette özgüven kazanarak, başta kendisinin, ailesinin, toplumun gelişiminde-dönüşümünde rol üstlenen, bireyselleşen bir varlık olmaları için ön ayak olma hedefindeyiz.

Kâh bir hastane bahçesinde refakatçiye ya da bahçede yaşayan tüm canlılara bir kap çorba ikram ederken göreceksiniz bizi. Belki evine et girmeyen insanlara kurban eti dağıtırken…

Organ bağışı sırası bekleyen bir çocuğun elini tutarken de gördüğünüz biziz! Belki bayramlarda Darülaceze’de gönül alıp, yaşlılarla çay içerken de gördüğünüz bizizdir, kim bilir ki…

Bizler başta dernek çalışanlarından gönüllülerimize, sponsorlarımızdan bize yürek açanlara dönüştürecek projelerle hazırız. Bizleri yakından tanımak, el ele dayanışmaya yürümek ve de elini tutmamıza ihtiyaç duyanlar, açıldık. Buradayız, bize uğrayın, sevgiyle sizi kucaklamaya hazırız!”

Sokak Lambası kısaca kendini böyle ifade etmiş kuruluşunu ilan ettikleri basın bülteninde.

Hoş geldiniz!

Her karanlıkta bir ışık olduğunu bilmek güzel!

Kuruluş aşamasından itibaren gönüldaşlarından olmak kendi adıma büyük ONUR! 
Yolunuz ışık olsun! Sevgiyle ve başarıyla kucaklanın! Başarılar!