Giderayak…

Giderayak insanlara eziyetiniz tam gaz devam. 

 Pazar gecesi tekrarlanan İstanbul Belediye Başkanlığı seçimleri bitti, kazanan İmamoğlu oldu, aslında halkın iradesi oldu. Her şey çok güzel olacak diye umutla uyandığımız günler içerisinde belli bir görev teslim dönemi mevcut. Peki bu süreçte her şey bir anda toz pembe mi oldu? Hayır… Giderayak halkına eziyet çektirmeyi kendine amaç edinmiş bir grup, insanların ekmeğiyle oynayacak kadar sosyal hayatlarında eziyete sebep oldu.

Büyük bir siyasi propaganda yapmak ya da yenik bir grubu iyice ezmek değil niyetim. Sadece küçük bir hikaye anlatmak istiyorum bizzat birkaç gündür yaşadığım ve tanık olduğum.

Yer Altunizade metrobüs durağı, saat sabah 8.12. Her zamanki gibi tam vaktinde varmak istediğim yer için metrobüs bekliyorum. 10 dakika… 20 dakika… 30 dakika… 40. dakikada nihayet geliyor bir metrobüs, bomboş. İnsanların birbirinin üzerinde olacak şekilde doluşması yaklaşık 7 saniye. Ben ki biri bana kolunu değdirdiğinde isyan eden ben, sesimi çıkarmadan herkesin birbirinin üstüne çıkmasına hak verdim.

Peki neden sesimi çıkarmadan hak verdim? Burada küçük bir geri dönüş yapmam gerekiyor. Pazar gününe kadar aynı saatte bulunduğum metrobüs durağında yaklaşık 4 dakika arayla boş araç bulunurdu. Bu arada tabii dolu olan ve yine yolcu almaya devam eden metrobüslere de rahat rahat binebilir konumdaydık. Boş metrobüs gelince insanlar birbirini ezmeden, rahatlıkla binebiliyordu çünkü bir yığın oluşmuyordu.

Bugün fark neydi?

40 dakika beklemenin sonucunda boş gelen metrobüs. İçindeki yolcular iner inmez başkalarının binmesine izin vermeden kapısını kapatıp, dalga geçer gibi insanların suratına gülerek basıp giden metrobüs şoförleri. Şoföre rica edilmesine rağmen asla boş gönderilmeyen araçlar. Boş gelenlerin durmadan transit geçmesi. Tabii metrobüse binemeyen ve işlerine geç kalan yüzlerce belki de binlerce insan.

Bu durumun tek bir açıklaması olabilir. Seçim zamanına kadar farklı bir sistem işlerken seçimden sonra kazananın değişmesi, daha doğrusu aynı kalması, ile insanların bezdirilmesi hedefleniyor.

Giderayak insanlara eziyetiniz tam gaz devam. 
Giderayak adaletsizliğiniz tam gaz devam. 
Giderayak insanların size karşı nefretinin artması çok çok doğal.

Ama en önemlisi de işte ‘giderayak’. Çünkü çoktan gidicisiniz!