Gelecekle Oynamak da Bizim İşimiz

Gelecek… Ne kadar umut dolu, insanın içinde hayal kurma isteği uyandıran bir kelime değil mi?

Üstelik ergenliğinin, çocukluğunun, gençliğinin baharındakiler için. Daha hayatın gerçek yüzü ile karşılaşmadan okul, iş, ilişki hayalleri kurmadık mı hepimiz? Kurduk kurmasına da bir güzel de elimizden alınmadı mı o hayaller? İşte bu yüzden, tam da bu yüzden, Türkiye olarak gelecekle oynamak bizim işimiz.

Hiç düşündünüz mü gelecekle oynamak neden Türkiye’de bu kadar kolay diye? Çünkü sistem. Elbette her ülkenin belli bir eğitim sistemi ve yapılanması olmak zorunda, var da. Fakat Türkiye’de kurulu olan eğitim sistem, çocukların, gençlerin hayallerini bile elinden alan, hayal kurmalarına engel olan karanlık bir sistem. Ne kadar sistem denebilirse… Bozuk bir düzen aslında.

Bozuk düzen sisteminin en önemli etkisi elbette ki sınavlar. Belli bir saat aralığında, baskı altında işaretlenen soruların sonucunda, birilerinin adamlarının yerleşmemesi gereken yerlerden uzaklaştırıldığınız bir sınav sistemi. Bu sistem içerisinde hayal kurmak yasak. Kazanmak yasak. Sadece kaybetmek var. En başarılı okullarda okumaya hak kazanan çocukların bile bunu başarmak için harcadıkları, asosyallikle geçen bir iki belki de 10 sene var kayıplar arasında. Hayal kurmak yok! Hayallerinin peşinden gitmek yok! Para kaygısı var, geçim kaygısı var, yıllarca okuyup sistemin içinden çıkıp işsiz kalmak var!

Bozuk düzen dedik ya sınavların isminden bile belli. Hobi olarak değiştirilmesine karar verilen, gelecekle oynanan sınav isimleri. SBS, OKS, LYS, YGS, KPSS… Daha ismini öğrenmeden değişen sınav sistemi ve hep sıfırdan başlamak!

Kazananı yok mu bu sınavların? Elbette var. Onun bunun adamları, birinin yeğeni, birinin oğlu, öbürünün kardeşi. Yarasız, acısız, torpil dolu bir düzen atlama sistemi. Hiç düşündünüz mü bu ülkede gerçek sanatçı, gerçek mimar, gerçek doktor, gerçek gazeteci neden yok diye? Çünkü gelecek yok.

Geleceğin yapı taşıdır hayal kurmak, hayali beslemek, hayaline adım adım yürümek. Burada sadece sistemin dayattığı soruları çözmek, adı çok bilinen okullara girmek ve mezun olup işe başlamak var. Sonucunda da işini isteksizce, bir o kadar da yapamadıklarını yeni yeni hayal etmeye başlayan yetişkinler var.

Sonuna kadar helal olsun! Gelecekle oynamak senin işin Türkiye!