GELECEĞİN ARACI TASARLANDI

Geleceğe Ulaşım Yarışması kapsamında lise öğrencilerinden oluşan 

FIRST Robotics Competition takımları gelecekte kullanılmasını planladıkları araçları tasarladı. 

TEKYAZ, Fikret Yüksel Vakfı işbirliği ile düzenlenen yarışma kapsamında takımların insan taşımacılığı için çevreci ve güvenli ulaşım araçları tasarlaması hedeflendi. Takımlar geleceğin aracını tasarlarken toplu taşıma araçlarında yenilikçi çözümler bulurken, bireysel ulaşımda da fark yaratan çözümler sundu.

Lise öğrencilerden oluşan yarışmacı takımların “3DEXPERIENCE” platformu üzerinde ekip olarak yaratıcı ve verimli tasarımlar gerçekleştirirken, Covid dolayısıyla bir araya gelmekte zorlanan öğrenciler bulut platformları üzerinden ortak çalışma kültürünü kazandı. Öğrencilerin yaratıcılıklarının artmasının yanı sıra platforma telefon, tablet yada bilgisayarları ile ulaşabilmeleri ve bu kolaylıkla tasarımlarını tamamlamaları motivasyonlarını arttırdı.

Tasarım becerileri ve platform kullanımı gibi teknik bilgilerinin yanı sıra aracın verimliği, çevreye duyarlılıkları gibi arge çalışmaları ve sunum teknikleri ile incelenen takımlar bu kriterler çerçevesinde farklı sektörlerden alanında uzman jürilerin değerlendirmesi ve halk oylaması ile ödüllendirildi.

Çalışmalarını 2 dakikalık video ile Halk Oylamasına sunan takımlar 9000’in üzerinde tekil izleyici tarafından oylandı.

Jüri değerlendirmeleri ve Halk oylaması sonucunda Geleceğe Ulaşım Yarışmasının kazananları Barış Özcan’ın da konuk olduğu Tekyaz Zirvesinde anons edildi. Ödül kazanan takımlara ise çalışmalarına destek olmak amacıyla iş istasyonu hediye edildi.

Fikret Yüksel Vakfı Temsilcisi Ayşe Selçok Kaya “Takımlarımızın robotik çalışmalarının yanı sıra çevreye ve topluma duyarlı olmalarını da önemsiyoruz. Teknik becerilerini geliştirirken hayata ve geleceğe fayda sağlamaları bizleri çok mutlu ediyor. Bu yarışmaya fırsat sağladıkları ve öğrencilere imkan verdikleri için Tekyaz’a da ayrıca teşekkür ederiz” dedi.

Geleceğe Ulaşım Yarışması Sonuçları 

3D Expert Ödülü: 3D Experience programını yarışma kapsamında en etkin kullanan Düzce Mehmet Akif İnan Hafız Anadolu İmam Hatip Lisesi robot takımı 8200 Anatolian Bees ödülü kazandı.

Doğa Dostu Ödülü: Ulaşım aracında çevreye verilen zararı en aza indirgeyen takıma verilir. Ödülün kazananı Güngören Ergün Öner Mehmet Öner Anadolu Lisesi & Güngören Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi robot takımı 7840 EMONER ROBOTICS 

Geleceğin Aracı Ödülü: Düzce Mehmet Akif İnan Hafız Anadolu İmam Hatip Lisesi robot takımı 8200 Anatolian Bees takımı Tasarımın uygulamasının gerçekleştirilmesi en mümkün olması ve taşımacılığa yeni bir bakış açısı sunması ile ödülü kazandı.

Jüri Özel Ödülü: Hastanelerde ki taşıyıcı kapsüllerden ilham alıp bizleri şehrin altında çok hızlı bir seyahate çıkaran Özel Sezin Okulu 8209 SEZMECH takımı jüri özel ödülüne layık görüldü.

Özgün Tasarım Ödülü: Transit aracının kasasının üzerine inşa ettikleri, hem karada hem suda hem de teleferik halatlarını kullanarak havada hareket edebilen araç tasarladıkları için ödülünü Özel İzmir Amerikan Koleji robot takımı 6988 ACI 35 kazandı.

Tasarım Verimliliği Ödülü: Tasarımıyla belirlenen soruna en verimli çözümü bulan takım ise Irmak Okulları robot takımı  8079 River Robotics.

Güvenlik ve Konfor Ödülü: Yolculukta bizler kadar hayvan dostlarımızın da konforunu düşünerek, hepimiz için güvenli bir araç sunan Samsun Bahçeşehir Fen Ve Teknoloji Lisesi robot takımı 7465 Magnetech.

En İyi Sunum Ödülü: Takım olarak yapay zeka kullanımı ile insan hatasını minimuma indirerek can kaybını önlemede farklı bakış açılarını sunan takım FMV Erenköy Işık Özel okulu robot takımı 8054 Flare Robotics

 3DSwym Paylaşım Ödülü: 3DSwym topluluk sosyal sayfalarında proje gelişimini ve takımları ile ilgili en çok paylaşım yapan takım Güngören Ergün Öner Mehmet Öner Anadolu Lisesi & Güngören Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi robot takımı 7840 EMONER ROBOTICS oldu.

Halkın Seçimi Ödülü: 9000’in üzerindeki oylama sonucunda belirtilen kriterlerde en yüksek sıralama yapan takım ise Samsun Bahçeşehir Fen Ve Teknoloji Lisesi robot takımı 7465 Magnetech.

Bir Cevap Yazın