EVDEN ÇALIŞMAK MI OFİSE GİTMEK Mİ?

Dijitalleşen dünyanın getirdiği birçok kolaylığın yanında yaşam tarzı olduğu gibi çalışma şekli de değişiyor.

İş dünyasına yeni eklenen sosyal medya, dijital pazarlama, web sitesi gibi çok geçerli alanlar, çalışma sistemini de değiştiriyor. Freelance kavramının da önünün daha çok açılmasını sağlayan bu sistem içerisinde sorulan en önemli konulardan biri evden çalışmak mı ofiste çalışmak mı?

İnternet üzerinden iş yapanlar iyi bilir. Çoğu zaman ofis ortamında kimseyle muhattap olmanıza gerek yoktur. Hatta çoğu zaman muhattap olmanız gereken biri bile yoktur. Online çalışma mecraları, e-mail sohbetleri ve telefon ile günlük işlerin dışında büyük projeler bile kolaylıkla tamamlanabiliyor. Bu durumda çalışanların aklına da ‘Evden bile yapabileceğim işler için neden ofise gideyim’ soruları oluşmaya başlıyor.

Bunun karşıtı olarak da işverenlerin hala dijital dünyaya tam olarak ayak uyduramamış ve çalışanlarına güvensiz olmalarından kaynaklanan çatışmalar ortaya çıkıyor. Online olarak diledikleri gibi kontrol bile edebilecekleri sistemden çok sürekli yanlarında olan çalışanlar isteniyor. Aslında ofis çalışma sisteminin kirası, faturalarıyla çok daha maliyetli olduğunu idrak edemeyen patronlar maalesef dijital ortama da ayak uyduramıyor.

Evden çalışmak mı ofiste çalışmak mı dendiğinde iki başlığı da ayrı ayrı ele almakta fayda var:

Evden Çalışma Sistemi – Homeoffice

  • Çalışanların rahat hissettikleri ortamda, kendi alanlarını yaratarak beyin gücünü beslemeleri sağlanır.
  • Çalışanların ofisteki diğer konulardan bölünme ihtimali ortadan kalkar.
  • Mesai saati sınırlandırmasının ötesinde, projelerin son tarihi geçmeden, istenilen zamanda tamamlanması esnekliği verilir.
  • Çalışanların sadece izinli olduğunda değil, istedikleri zaman istedikleri yerden çalışması sağlanır. Cafe, alışveriş merkezi, ortak çalışma alanı, ev vs.
  • Bir yandan kendini disiplin altına alamayan çalışanların işi aksatması riski vardır.
  • İletişim kurma konusunda aktif olamayan çalışanlarla patronların arasında kopukluk yaşanması riski vardır.

Ofiste Çalışma Sistemi

  • Belli mesai saatlerinde patron gözetiminde belli bir düzen sağlanır.
  • Çalışmanın saatleri vardır, o saatler dışındaki alan kendinize aittir.
  • İzin zamanlarınız ve çalışma saatleriniz bellidir, dışına çıkılması durumunda mesai ödemesi alırsınız.
  • Ekip içerisinden yardım almak istediğiniz birileri varsa anında ulaşabilirsiniz.

Hangisi Daha İyi?

Evden çalışmak ya da ofisten çalışmak konusunda herkes adına iyi ya da kötü demek yanlış olur. İnsanların çalışma alışkanlıkları ve disiplin yapısı her zaman farklılık gösterebilir. Buna rağmen ofiste çalışma konusunda bahsettiğimiz izin zamanlarının belli olması, fazla mesai ödemesi gibi durumlar kesinlikle garanti değildir. Özellikle sömürü sisteminin çok büyük olduğu Türkiye’de, kurumsal şirketlerde bile izin gününüzde rahatsız edilebilir, dinlenme alanınızdan kısıtlanabilir ve fazla mesai alamayabilirsiniz. Bu yüzden ofiste çalışmanın çok daha kurumsal ve hakkaniyetli olduğu konusu tam olarak gerçeği yansıtmıyor.

Freelance çalışanlar için de disiplini sağlama konusu oldukça zor. Çoğu zaman evde keyif yaparken ya da dışarı çıkıldığında kahve içerken keyif yapmak daha cazip gelir. Bu yüzden öz disiplin sağlayabilecek çalışanların homeoffice ya da freelance sisteminin içerisinde var olması gerekmektedir.

Şimdi siz karar verin! Evden çalışmak mı, ofisten çalışmak mı?

Bir Cevap Yazın