EVDEN ÇALIŞANLARI VERİMLİ HALE GETİRECEK TÜYOLAR

Pandemi sürecinden sonra evden çalışma süreçleri daha da arttı ve artmaya da devam ediyor. Bu kimileri için halen alışılmadık bir durum iken kimileri hayaline kavuştu ve çok daha verimki hale geldi. Peki halen evden çalışmaya alışamayanlar, kendilerini ve hayatlarını verimli hale getirmek için neler yapmalı?

Çalışma Alanınız Belli Olsun

Özel bir çalışma alanı kurmak, odaklanmanıza yardımcı olabilir ve dikkatinizi dağıtabilecek unsurları ortadan kaldırabilir. Kanepenizde veya yatağınızda çalışıyorsanız, bu rahat ortamlar çok çazip olduğu için bir anda uykuya dalmanız çok muhtemel. O yüzden ofisinize benzer bir çalışma alanı kurarak daha iyi bir üretkenlik sağlayabilirsiniz.

Eğer ev ofisine dönüştürmek için uygun bir boş odanız yoksa, uygun bir masaya yatırım yapabilirsiniz. Dikkatinizi dağıtmadan odaklanabileceğiniz, evinizin en sessiz yerine düzeninizi kurun. Ardından dizüstü bilgisayarınız veya masaüstü bilgisayarınızı yerleştirerek masanızı donatın.

Giyinin

Evde olabilirsin fakat kendinizi motive etmek için giyinmeyi tercih edebilirsin. Ne yazık ki pijama ile kendinizi ne kadar çalışıyormuş gibi hissedebilirsiniz bilmiyoruz. Giyinmek, o role bürünmenin ilk adımıdır. Ofiste olmasanız bile ofiste olduğunuzu hissetmeye başlarsınız. Bu küçük tüyo güne başlamanın harika bir yoludur aslında. Kendinizi üretken hissetmenize sebep olacak.

Rutinlerinizi Değiştirmeyin

Evden çalışmak; fazla uyumak, televizyon izlemek veya sadece takılmak gibi şeyler yaparak daha rahat olma eğilimi yaratabilir. Daha az üretken olan bu faaliyetlerden kaçınmak için, evden çalışıyor olsanız bile uyanma, kahvaltı yapma, hazırlanma ve normal saatlerinizde çalışma rutininize bağlı kalın.

Aile Programları Yapın

Evden çalışıyor olmanız çalışma saatlerinizde her zaman rahatsız edileceğiniz anlamına gelmiyor. Bunun için ailenizle bu konuda sınırlar belirlemeniz çok önemlidir. Bazı aile bireyleriniz belki de evden çalışmayı, ev işlerine yardım etmek gibi ek talepler için fazladan boş zamana sahip olduğunuzu düşünebilir.

Eğer bir aile üyenizin Zoom toplantısı sırasında aniden odanıza girmenizi istemiyorsanız, günlük programınızı ailenizle paylaşın. Böylece ne zaman rahatsız etmemeleri gerektiğini bilsinler.

Molalarınızı Planlayın

Evden çalışırken, işinize kendinizi kaptırdıkça zamanın elinizden kayıp gittiğini fark edebilirsiniz. Özellikle etrafınızda size mola vermenizi hatırlatacak iş arkadaşlarınız olmadığı için mola vermeyi unutabilirsiniz. Bu nedenle tıpkı ofiste çalışıyormuş gibi gününüzü molalara bölebilirsiniz. Kahve ve atıştırmalıklar alarak, biraz temiz hava alabilir ve öğle yemeği için kendinize güzel bir zaman ayırabilirsiniz. Bazı molalarınızda kendinizi en sevdiğiniz içecekle şımartın. Eğer bir termosunuz var ise içine en sevdiğiniz içeceğinizi koyun ve ekrandan uzaklaşarak biraz kendinize vakit ayırın.

İyi Beslenin

Elbette verimli bir gün geçirmek için yeterli enerjiye sahip olduğunuzdan emin olmak için iyi beslenmeyi unutmayın. Doyurucu bir öğle yemeğinde proteine, yeşilliklere, yapraklı sebzelere ve ek besinlere önem erin. Ayrıca evden çalışmak size sağlıklı yemekler pişirmek için bir avantaj sağlar. Eğer yemeğinizi alıp ufak bir mola verip dışarıda yemek istiyorsanız yemek termosu kullanabilir ve yemeğinizi temiz hava eşliğinde dışarıda yiyebilirsiniz.

Sosyalleşmeyi ihmal Etmeyin

Meslektaşlarınızı fiziksel olarak görmeyebilirsiniz fakat yine de birbirinizle iletişim halinde olmaya özen gösterin. Herkesle iletişimde kalarak ekip üyeleriyle Zoom görüşmeleri planlayabilir ve ihtiyaç duyduğunuz zaman birbirinize danışabilirsiniz. Bu yüzden iletişim hatlarınızı açık tutun ve mümkün olduğunca sosyal kalın.

KAYNAK: TERMOS DÜNYASI

Bir Cevap Yazın