Esra İle Aynı Yerdeyiz: Ölüm Gemisi

 Evet, bizler bir gemideyiz.

Çocuklar, kadınlar, Lgbti+lar ve hayvanlar. Lgbti+lar özelinde translar… içinde olduğumuz geminin adı da ölüm!

Gün geçmiyor ki kadın, çocuk, trans, hayvan ayırt etmeden taciz, tecavüz ve ölüm haberi almadığımız. Herhangi birinin yasını tutamadan, faili yakalanmadan, yakalanmışsa bile hak ettiği cezayı alamadan yeni güne yeni haberlerle, vahşetle uyanıyoruz.

Her kurban –varsa şayet- dava dosyasında isim olmaktan ya da sosyal medyada etiket olmaktan öteye geçemiyor. Neredeyse bir maktülün adı sosyal medyaya düştü diye zanlısı yakalanan, dosya açılan günlere geldik…

Soruyoruz! Biz kadınlar, çocuklar, Lgbti+lar bu ülkenin vatandaşı değil miyiz? Var oluşumuzu ispatlamak için üzerimize düşen yükümlülükler neler?

Daha birkaç gün önce Bursa’da bir otel odasında öldürülen trans Begüm’ün katledilişinin şokuyla sarsılıyorken, 25 Ağustos’ta İstanbul’un göbeği Beyoğlu’nda bir başka katliama tanık oluyoruz!

Esra Ateş, zorunlu seks işçisi kadın, müşterisi tarafından gasp edilip boğazı kesiliyor. Evet efendiler, bu kadın sokağının başında karakolu olduğu halde alenen gırtlağı kesiliyor!

Kamera kayıtları sayesinde 1 saat sonra yakalanmış olması, verdiği ifadedeki ‘aldığımda kadın sandım’ yalanının arkasına saklanması katilin suçunu hafifletmiyor. ‘Kadın çıkmadığı için’ hunharca öldürebilme hakkını hele de bu kadar merkezi bir noktada bunca cesareti nereden alıyor?

Katiller sanıyorlar ki kadın çıkmazsa öldürebilir, kadınsa da çocuksa da hayvansa da zevkini alıp öldürebilir… çünkü erk´ek düzen, ‘babalar gibi’ ardında kol kanat gerecek, iyi hal indirimi uygulayacak!

Kadın çıkmadığımız için, seks işçisi olduğumuz için, bir akşamüstü okul dönüşü dolmuşa bindiğim için, etek boyumuz için, ‘o saatte orada burada’ olduğumuz için ölümlerimizin arkasındaki nedenler bitmedi, bitmiyor!

Pisi pisine, hunharca, her yerde, o halde bu halde öldürülüyoruz! Bunca ölüme rağmen, yasalara eklenen kaç madde var ve kaçı can güvenliğimizi koruyor?

Kaç katile ‘kadın çıkmasa da öldüremezsin, sen bir hayvanı bile öldürme hakkına sahip değilsin’ deniyor? Kaç katile ‘takım giyip boyun bükmen suçunu hafifletmez, bir canlının ölümüne sebep oldun, bir canlının bedenine rızası olmadan dokundun, canını yaktın’ deniyor?

Trans cinayetleri neden mi politik? Zorunlu fuhuş yapanın can ve mal güvenliğine sahip çıkılmadığı için…

Trans cinayetleri neden mi politik? Kadın çıkmadığı için öldürülen vatandaşının hakkı korunmadığı, katiline gereken ceza verilmediği, iyi hal indirimi uygulandığı için…

Trans cinayetleri neden mi politik? Lgbti+lar için yasalar yapılmadığı, cinsiyet kimliği güvence altına alınmadığı, toplumun içine nüfuz eden fobiklikler yüzünden trans kadınlara güvencesiz fuhuş dışında seçenek sunulmadığı için politiktir!

Esra için düzenlenen basın açıklamasının bir bölümü şöyle: “Seks işçileri işçidir! Diğer tüm işçiler gibi güvenli çalışma alanı ve koşullarına sahip olmalıdır. Seks işçilerini güvencesizliğe terk eden sistemden hesap sorulmadan diğer iş alanlarındaki ihmaller de son bulmayacaktır! Saldırılar bir bütünün parçasıdır ve mücadele herkes için olmalıdır!”

Esra’nın katillerini tanıyoruz! Esra’nın katilinin daha birkaç gün önce Bursa’da işkence edilerek öldürülen Begüm’üm katiliyle, Hande Kader’i yakarak katledenlerle, Eylül Cansın’ı intihara sürükleyenlerle, Muhammed Wissiam Sankari’nin kafasını keserek öldürenlerle aynı olduğunu biliyoruz! Trans cinayetlerinin faillerinin erkek egemen Lgbti+fobik, militarist sistem olduğunu ve beslendiklerini, güçlendiklerini biliyoruz! Bu sisteme karşı mücadele ediyoruz!

Bizler burada olan ve olamayan Lgbti+lar ve Lgbti+fobi karşıtları olarak Esra’yı kaybetmenin acısını ve öfkesini yaşıyoruz. Tüm transfobiklere, kadın düşmanlarına ve seks işçisi fobiklere karşı mücadelemizi büyüterek sürdüreceğimizi, Esra Ateş cinayetinin takipçisi olacağımızı ilan ediyoruz! Trans kadınız, seks işçisiyiz, kadın işçiyiz! Alışın, buradayız, gitmiyoruz!

Adıma duygudan duyguya koştuğum, mutlaka çaresizliği yaşadğığım bir gündü. Tırnaklarıyla toplumsal dayatmaları yırtmış, farklı profillerden trans kadın portrelerini ve başarılarını tanıtırken, ertesi güne bir trans cinayeti girmek… Söylenecek söz kalmıyor!