Engelin Sınırlarını Aşan İcat Çıkaran: Ece Devrim

Engelli değil, güçlü bir trans kadın Ece Devrim…

Sınırlar yıkılmak, toplumsal kalıplar ve dayatmalar değişmek zorundadır! Toplumun herkese diktiği gömleği yırtarak kendi yoluna giden insanlar vardır. Kadın ya da erkek veyâhutta her cinsel kimliktendirler toplumun önünde giden, yol gösteren, “icat çıkaran” insanlar!
“İcat Çıkaranlar” benim için her zaman imrendiğim, cesaretlerine, savaşlarına hayranlıkla şapka çıkardığım, bir elin parmağı kadardırlar.

Bu röportaj bölümünde de Ece Devrim’le tanışacağız. Ece kadın hareketinde, cinsiyet kimliği siyasetinde ve de sınıf temelli mücadelede de başı çekenlerden. Ece olmak nasıldır, bir kaza sonucu bedensel engele sahip olmak, hele de bedensel engele sahip trans olmak nasıl bir mücadele gerektirir bunları ve bunlardan fazlasını da konuşacağız.

Nasıl bir aileye ve çevreye doğdun? Aile bağların nasıl?

Biraz muhafazakâr, milliyetçi ve Kemalist bir ailede doğdum. Anne-babamla 35 yıldır görüşmüyoruz. Kardeşlerimle hayata bakışımız ve dünyayı algılayışımız taban tabana zıt olmakla beraber, yine de görüşüyoruz.

İlk homofobiyle tanışma deneyimin nasıldı?

Almanya’da doğdum, orada pek sorun olmuyordu. Ailemse toz konduramıyor yâhut bilmemezlikten geliyordu! Ben benim bedenim, benim hayatım diyorum, bedenimin üzerinde söz hakkı benim. Burada (Türkiye) böyle olmuyor ne yazık ki…

Trans bir kadın yada Ece neden örgütlenme gereği duyar? Siyasi kimliğe/bilince neden ihtiyaç hissetsin ki?


Bireysel kurtuluş, kurtuluş değildir! Bildiğimiz gibi kapitalist sistem böl-parçala-yönet mantığı güder! Kurtuluş, sınıf temelli mücadelededir! Transseksüellik heteroseksüel bir düzende kendi kimliğini beyan eden, devrimci bir varoluştur!

Sen aynı zamanda fiziksel engelleri de olan bir kadınsın. Bu çerçevede de tüm bunlarla nasıl başa çıkıyorsun?

Aslında engel insanların kafalarının içindedir! Bir de duyarsız insanların çıkardıkları engeller vardır… O sebeple, güzel bir sloganımız da var: “Sen Engel Olma!” Zaten devrimci bir mücadeleden geliyorum. Gücümü mücadelemden ve yoldaşlarımdan alıyorum, birbirimize güç veriyoruz…

Fiziksel engelli olmayı, engelli bir trans kadın olmayı tanımlar mısın? Genelde ve özelinde neler yaşıyorsun?


Engelin olunca toplum cinsel kimliğini pek görmüyor. Küçük bir grup vardır, her zaman “engel çıkaran”. Trans olduğumu anlamışlarsa gelip ‘abi bu şarj kabloları kaça’ diye soran… Diğer anlamda şehirler engelliler için düşünülmüyor; merdivenler, toplu taşıma vs. Ev bulmak sorun. Devlet ve kamu binalarında engelli girişleri yok. Başkaları için çok basit görünse de metro ve AVM’ler hariç , engelliler için WC yok. Otobüslerde şoförler görmezden geliyor, çoğu zaman rampaları vatandaş indiriyor! Kısacası hangi birini sayayım?

Yaşadığın ülkede translara çizilen kalıplar sana neden yetmiyor? Kalıpları yıkmak, ‘’ icat çıkarmak ‘’ zorunda mısın?


Benim mücadelem salt cinsel kimlik, Lgbti+’lar mücadelesi de değil. Sınıf bazlı üretenin yönettiği ve hatta bütün canlıların da mutlu yaşadığı bir mücadele.

Trans ve Lgbti+ların tavırları nasıl? Korkuları, kaygıları, yaşadıkları şanssızlık sonucu köşeye sıkıştıkları hayat nedeniyle seni aşağıya çekmek isteyenler oldu mu?

Kimsenin umrunda değil! Herkes boş işler olarak bakıyor!

Transfobi yüzünden önemli engeller yaşadın mı? Bunlarla nasıl başa çıkıyorsun?

Transfobi yüzünden iş bulamadım! Uzun süre parayla cinsel ilişkiye giren insanlardan biri oldum! Seks işçiliği tanımını kabul etmiyorum…

Ece’nin verdiği savaşın (özel/iş/ kariyer) birileri için ön açıcı olduğunu düşünüyor musun, fark yaratıyor mu?

Elbet, bir gün bu düzen değişecek, ezilenlerin, bütün ötekileştirenlerin de var olacağı, yeni bir dünya kurulacak!

Yurtdışına çıkmayı düşündün mü? Yurtdışında doğsaydın her şey daha kolay mı olurdu?

Ben Almanya’da doğdum. İstesem geri dönerdim, bireysel kurtuluşa inanmadığım için buradayım!

Trans bir kadın olarak yapmayı en çok istediğin şey/şeyler? Trans olmandan ötürü yapamadıkların / uhte olanlar?


Bireysel olarak kendim için özel bir isteğim yok! Mutluluk herkes için olunca kıymetli. Paylaşmasını bilirsek herkes için ve tüm canlılar için yeter her şey…

Nelerden güç alıyor nasıl ayakta kalıyorsun? Neler motive ediyor Ece’yi?


İnandığım ve haklı bulduğum mücadelemden güç alıyorum. Dostlarım ve yoldaşlarımın desteğinden güç buluyorum, bir de içinde siyaset yaptığım partim EHP’den.

Son sorum biraz kadınca olsun mu? Aşka inanır mısın Ece? Senin gezegende aşk var mı?

Aşk benim hayatımda hep vardır! Biseksüel eğilimli trans bir kadınım. Aşkta da duygusal eğilimliyim, biraz da kıskancım.

Aşk varmış, bunu söyledi en azından. Kim olduğunu belirtmese de… Siz de amma dedikoducu çıktınız arkadaş!

Sevgili adaşımla, arkadaşımla biz bize söyleşmiş olduk. Hayatından farklı bir pencere açıp, insani yönden tanımanızı istedim. Bir gün sokakta karşılaşınca selam verecek yakınlığı duymanızı umut ettim…

Sağ ol sevgili Ece, mücadelende kolaylıklar. Alanlarda olduğunu bilmek huzur veriyor ! Sevgiyle ve dostlukla kalman arzusuyla!