EKSİK PRİM SAHİPLERİ NE YAPACAK?

Milyonlarca yurttaşın büyük bir sabırsızlıkla beklediği Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusu için yeni formüller oluşturulduğu ve eksik prim sahiplerinin neler yapılacağının ortaya konacağı ifade edildi.

Eksik prim sahiplerinin beklediği düzenlemeler neticesinde ilk adımların atılmaya başlandığını söylemek mümkün. Meclis’te yeniden görüşülecek konuyla ilgili formüllerde resmi bir açıklama yapılmasa da belli tahminler yürütülüyor. Bu tahminler arasında yaş ve yıl bazındaki süreçlerin de etkili olması bekleniyor. Bu süreçlerin sonucunda EYT’lilerin yüzü gülecek mi?

Uzun süredir EYT sorununun çözülmesini bekleyen vatandaşlar için 3600 ek gösterge bu ay Meclis’e taşınacak. Özellikle yaz döneminde ise sözleşmeli memurlara yeni haklar ve EYT’liler ile ilgili yapılacak düzenlemelerin hız kazanması bekleniyor. 3600 ek gösterge ile ilgili çalışmaların bu ay tamamlanması ile birlikte EYT ile ilgili formüller de ön plana çıkmaya başladı. Bakalım bu formüller neler?

Hangi Formüller Olacak?

EYT düzenlemesi için birden fazla formül konuşuluyor. Bunlardan en önemlisi yıl ve yaşa bağlı olanlar. 9 Eylül 1999’dan öncesinde sigortalı olanlar için yaş şartı dışında kadın ise 20, erkek ise 25 yıl, işe giriş tarihi üzerinden de 5000 ile 5975 gün priminin tamamlanması gerekmekte.

Sabah gazetesinin haberine göre ise gündeme gelen bir diğer formül; erkeklerin 25 yıllık, kadınların da 20 yıllık prim gününün tamamlanması olacak.

Primi Eksikler Ne Yapacak?

Eksik prim sahibi olanlar için iki farklı seçenek ortaya çıkıyor. İlki primlerin tamamlanmasının ardından direkt olarak emeklilik hakkı kazanılması. Bir diğer yöntem ise primlerin borçlanma yoluyla tamamlanması. Kadınların doğum, erkeklerin de askerlik borçlanmaları neticesinde primlerini tamamlama imkanı bulunmakta.

Vedat Bilgin Açıkladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, uzun süredir konuşulan Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusunda açıklamada bulundu. Türkiye Gıda ve Şeker Sanayi İşçileri Sendikasının düzenlemiş olduğu “Gıdanın Geleceği Ellerimizde Zirvesi”ne katılan bakan burada yaptığı açıklamada; “3600 ek gösterge meselesinin çözümünü bu ayın sonu itibariyle tamamlamış olacağız. Son düzenlemeleri yapacağız. Sözleşmeli meselesi, EYT meselesi de var. Bunlar dosya dosya hepsi önümüzde.” şeklinde konuştu. Meclis görüşmelerinin ardından eksik prim konusunda detaylı görüşler bekleniyor.

Bir Cevap Yazın