EGE’Lİ ÖĞRENCİLERİN TÜBİTAK BAŞARISI DEVAM EDİYOR

EGE Üniversitesi’nin (EÜ) TÜBİTAK- BİDEB ‘2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri ile 2209-B Üniversite Öğrencileri Sanayiye Yönelik Araştırma Projeleri’ 2023 yılı 1’inci döneminde 2209-A programına yaptığı 293 başvurunun 196’sı kabul gördü. EÜ böylece başvurusu en çok kabul gören üniversite oldu. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, TÜBİTAK 2209-A ve 2209-B programlarında geçen yıl olduğu gibi bu yıl da zirvede yer aldıklarını ifade etti.

TÜBİTAK- BİDEB ‘2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri ile 2209-B Üniversite Öğrencileri Sanayiye Yönelik Araştırma Projeleri’ 2023 yılı 1’inci döneminde yapılan başvurular değerlendirilerek destek almaya hak kazanan projeler açıklandı. Ege Üniversitesi’nin 2209-A programına yaptığı 293 başvurunun 196’sı kabul gördü. EÜ böylece başvurusu en çok kabul gören üniversite oldu. EÜ ayrıca programa en fazla başvuru yapan ikinci üniversite konumunda yer aldı. 2209-B programında ise 38 başvurusunun 24’ü kabul gören EÜ, en fazla proje başvurusu yapan ve projesi kabul gören ikinci üniversite olmayı başardı.

‘BU YIL DA PROJESİ EN ÇOK KABUL GÖREN ÜNİVERSİTE OLDUK’

TÜBİTAK 2209-A ve 2209-B programlarında geçen yıl olduğu gibi bu yıl da zirvede yer aldıklarını ifade eden Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “TÜBİTAK- BİDEB 2209-A programında geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da projesi en çok kabul gören üniversite olduk. Programa en fazla proje başvurusu yapan ikinci üniversite konumundayız. 2209-B programında da hem başvuru sayısı hem de kabul sayısı bakımından ikinci sırada yer alıyoruz. Üniversitemizde öğrenimlerine devam eden öğrencilerimizin Ar-Ge kültürü kazanmaları için oluşturduğumuz bilim üretme ekosisteminin sürdürülebilir bir başarı sağladığını görmekten ziyadesiyle mutluluk duyuyoruz. Türk yükseköğrenimine örnek uygulamalar kazandıran tam akredite bir araştırma üniversitesi olarak öğrencilerimizin projelerini en verimli şekilde hayata geçirmeleri ve gerekli desteği almaları adına Araştırma Odaklı Öğrenci Merkezini (AROM) kurduk. Burada gençlerimize Ar- Ge kültürü kazandırıyoruz. Bilgi ve teknoloji geliştirmeleri,  proje hazırlamaları, bu projeleri tescilleyerek ticarileştirmeleri yönünde önemli eğitimler veriyoruz. Öğrencilerimize sağladığımız desteklerle ‘Öğrencilerin Kariyer Gelişimini En Etkin Şekilde Destekleyen Üniversite’ ödülünü alan ilk ve tek üniversite olduk. Genç bilim insanlarımızın danışman hocaları ile birlikte hazırladıkları projeler TÜBİTAK’tan destek almaya devam ediyor. Projesi kabul gören öğrencilerimizi, proje yürütücüsü ve danışman hocalarımızı tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın