Dünyanın En Genç Kadın Başbakanı: Sanna Marin

Dünyanın en genç başbakanı, dünyanın en genç kadın başbakanı, Finlandiya’nın 3. kadın başbakanı…

Finlandiya’da bir süredir devam eden tepkiler sonucunda yönetim konusunda değişiklikler yaşandı. Son olarak postane çalışanlarının taleplerine duyarsız kaldığı gerekçesiyle tepkilere maruz kalan eski başbakan Antti Rinne, geçtiğimiz hafta Salı günü istifasını verdi. Çok uzun süre geçmeden Finlandiya yeni başbakanına karar verdi ve “dünyanın en genç başbakanı” unvanıyla Sanna Marin göreve geldi. Üstelik kendisi bir kadın!

Sanna Marin, başbakanlık görevinden önce Finlandiya Ulaştırma Bakanı olarak siyaset içinde yer almaktaydı. Eski başbakanın istifası ile iktidardaki koalisyon ortaklarından Sosyal Demokrat Parti’sinin liderliğine seçildi, ardından ülkenin en genç başbakanı olarak göreve hak kazandı.

34 yaşındaki genç kadın, başka bir unvana da sahip. Finlandiya siyasi tarihindeki üçüncü kadın başbakan. Marin. Başbakanlığı çok az bir farkla kazanırken, cinsiyetinden dolayı çok fazla ön planda tutulmasına yönelik de açıklamalarda bulundu. Gazetecilere verdiği röportajda dünyanın en genç başbakanı olması sorulduğunda “Hiçbir zaman yaşımı ya da cinsiyetimi düşünerek hareket etmedim. Benim için önemli olan hala siyasete atılma nedenlerim ve seçmenin son seçimlerde bize duyduğu güven” açıklamasında bulundu. Genç başbakan, eski başbakan döneminde yaşanan sorunlar ve itibarları için de “Güveni yeniden sağlamak için çok çalışmamız gerekiyor” dedi.

Finlandiya’nın Güçlü Kadınları

Finlandiya sadece başbakanı açısından değil, diğer koalisyon ortakları için de kadınlar açısından çok şanslı. Kadınların gücüne ve kadın haklarına önem veren Finlandiya, yönetim açısından da kadınların her zaman ön planda olmasını istiyor gibi. İşte Finlandiya’daki hükümet ortağı diğer 4 partideki kadın yöneticiler.

  • Li Anderson 32 yaşında ve Sol İttifak’ın yöneticisi.
  • Maria Ohisalo 34 yaşında ve Yeşil Birliği’nin yöneticisi.
  • Katri Kulmuni 32 yaşında ve Merkez Parti yöneticisi.
  • Anna-Maja Henriksson 55 yaşında ve İsveç Halk Partisi yöneticisi.

Sanna Marin kimdir?

Sanna Marin, şanssız bir çocukluk dönemi yaşamasına rağmen, hayatının her alanında kendini kanıtlama imkanı bulmuş bir kadın. Babasız bir ailede annesi tarafından mücadelelerle büyütülen Marin, ailesinde üniversite eğitimi alan ilk kişi oldu. Üniversite dönemlerinden beri devam eden siyasi duruşu ve çalışmaları neticesinde 27 yaşındayken resmi olarak politikanın içinde yer almaya başladı. İlk resmi görevi memleketi Tampere kentinde Meclis Başkanlığı’na seçilmesiydi. Bu gelişmenin ardından Sosyal Demokrat Parti içindeki yükselişi büyük bir ivme kazandı.

Marin, henüz önünde başbakanlık gibi bir süreç yokken çok büyük bir sınavla karşı karşıya kaldı. Ocak ayında yürütülen seçim kampanyasını Rinne’nin sağlık sorunları nedeniyle kendisi yürüttü ve Haziran ayındaki başarının ardından Ulaştırma ve İletişim Bakanı olarak mecliste yer aldı. Sanna Marin başbakanlık görevine başlarken, aynı zamanda ay sonuna kadar Avrupa Birliği’nin de dönem başkanlığını yürütecek.

Dünyanın en genç başbakanı hangi politikaları izleyecek?

Haziran ayındaki seçimlerin ardından çok uzun bir zaman geçmemesi ve programın üzerinde uzlaşılmış olması sebebiyle büyük bir politika değişikliğinin yapılması beklenmiyor. Sosyal Demokratlar, haziran öncesinde gerçekleşen seçim kampanyalarında Finlandiya’yı zor durumda bırakan, Merkez Parti’nin uygulamaya başladığı kemer sıkma politikalarını önleyeceklerini vaad ederek seçimi kazanmışlardı.

Buna rağmen istifa eden başbakan Rinne’nin tasarruf için yüzlerce posta çalışanının maaşlarını düşürmesi durumu, güveni oldukça sarsmıştı. Koalisyon ortakları da Rinne’ye güven duymadıklarını açıkladıktan sonra tahmin edilen istifa gelmiş ve Sanna Marin başbakanlık koltuğuna oturmuştu. Bu doğrultuda öncelikli politikanın güveni sağlamak olması bekleniyor.

Hem koalisyon hem de halkın Finlandiya hükümetine olan güveninin sağlanmasının ardından diğer çalışmaların da hem siyasi hem de ekonomik açıdan fayda getirecek şekilde tasarlanması ve yürütülmesi bekleniyor.