DOĞRU VE ETKİLİ LİDER OLMAK

Liderlik günümüz kurumsal şirketlerinde çok önemli bir kavram. Özellikle alınan kararların ötesinde, ekibin verimli çalışması için kendinizi iyi bir lider olarak konumlamanız çok önemli. Şirketin büyüklüğü ne olursa olsun büyümek ve gelişmek için kesinlikle bakış açınızı güncellemeli ve iyi bir yol izlemeniz gerekli. Peki doğru ve etkili bir lider olmak için neler yapılması gerek?

Ekip Motivasyonu

İşlerin en iyi şekilde yürütülmesi ve yaratıcı süreçler elde edilmesi için sadece sizin iyi ve deneyimli olmanız yetmez. Kendini yetiştiren ve sorumluluklarını sahiplenen bir ekiple çalışmanız çok önemli. Bunun için de bir lider olarak ekibinizin kendini geliştirmesi ve iyi iş çıkarması için yönlendirmeniz gerekiyor. Onların sorunlarına çözüm bulmak, herhangi bir aksaklıkta yargılamak yerine doğruyu göstermek ve onları işin önemli bir parçası haline getirerek motivasyonu yükseltebilirsiniz.

Hedef ve Algı

Lideri olduğunuz ekiplerin kurumsal ortak amaçlarının yanında aynı zamanda bireysel hedefleri ve bakış açıları da olmalıdır. Hayatta herkesin durumları ve olayları algılaması farklıdır ve bu algıları işe yansıtmak ayrı bir bakış açısı katar. Ekibinizdeki her bir kişinin fikirlerine ayrı ayrı ve dengeli olarak önem vermeniz gerekiyor. Onların bakış açıları her zaman işe uymasa bile en azından onları yönlendirmek sizin göreviniz. Bu şekilde ekibinizdeki her bir birey kendi zincirlerini kıracaktır.

Bütünleşme

Ekiplerin görevleri birbirinden farklı olsa da iletişimin sağlam olması çok önemli. İki farklı ekip işin başka noktalarını yapıyor gibi gözükse de lider olarak ortak bir amaca hizmet edildiğini ve bu yüzden bütünleşme içinde hareket edilmesini anlatmanız şart. Ekiplerinizi sıkı bir iletişimle bir arada tutarsanız bütün proje ya da krizlerde uzun vadeli başarılar elde etmiş olursunuz.

Ürün/Hizmet Eğitimi

Bir lider olarak siz ne kadar çok bilgiye sahip olsanız da ekibinizdeki herkes yeterli ürün ve hizmet bilgisine sahip olmayabilir. Sattığınız ya da satmak istediğiniz proje ya da hizmetin en iyi şekilde hazırlanması ya da pazarlanması için lider olarak eğitim vermeniz gerekiyor. Şirketinize bağlı olan her detayı ekibinize net bir şekilde aktarmak ve bunun üzerine iş istemek veriminizi arttırır.

Fikirlere Açık Olun

Lider demek sadece kendi istediğini yaptırmaya çalışan insan modeli demek değildir. Lider demek, ekibinizdeki tüm insanların fikirlerini şirketinize uygun olarak evrilttiğiniz, yönlendirdiğiniz ve verimliliği arttırdığınız bir kavram. En tecrübelisinden en tecrübesizine kadar herkesin fikirlerine önem vermeniz size olan saygılarını arttırırken, aynı zamanda yaratıcılıklarını dizginlememeyi de öğrenirler.

Bir Cevap Yazın