DOĞRU KARİYER YOLU SEÇİP SEÇMEDİĞİNİZİ NASIL ANLARSINIZ?

Kariyerinizi doğru inşa etmek hayatınızın geri kalanını nasıl geçireceğinizin de en önemli göstergelerinden biri.

Her zaman alan değiştirme şansınız olsa da baştan içinize sinen ve size uygun bir alanda başlıyor olmanız adımlarınızı daha net atmanızı sağlar. Peki bu kararları nasıl verebilirsiniz? Gelin doğru kariyer yolu seçip seçmediğinizi nasıl anlayacağınıza birlikte bakalım.

Tecrübeli Kişilere Danışın

Özellikle kariyerinizin başındaysanız sizden daha deneyimli, akil insan denilebilecek kişilerle iletişimde kalarak akıl alabilirsiniz. Önünüzde karşılaşacağınız zorluklar, mücadele etmeniz gereken konular, anlık olarak çözüm bulmanız gereken maddeleri kariyerinizin en başında öğrenmek adeta gardınızı almanızı sağlar. Dolayısıyla bunları deneyimlemek her ne kadar etkili olsa da aynı zamanda akıl almak, fikir alışverişi yapmak da kendinizi geliştirmenizin en önemli aşamalarından biri. Bu şekilde bir önizleme elde ederek, doğru noktada olup olmadığınızı tespit edebilirsiniz.

Mutluluğunuzu Ölçün

Kariyerinizin ilk başında çok ölçümlenebilir bir madde olmasa da en azından 2-3 yıllık bir deneyimin ardından bile işe koşa koşa gidiyorsanız, mutlusunuz ve memnunsunuz demektir. Herkes zor koşullarla karşılaşabilir, özellikle öğrenme sürecinde sıkıntılı günler geçirebilir ancak bu çalışmaya başladığınız anda tamamen unutuluyor ve sizi tatmin eden işler çıkarıyorsanız kariyerinizde doğru yerdesiniz demektir.

Kendinizi Geliştirin

Doğru bir kariyer yolundaysanız artık öğreneceğiniz çok daha fazla şey var demektir. Mutlu olduğunuz bir işi kaybetmemek ve çok daha büyük başarılar elde etmek için eğitim süreçlerinizi sürekli olarak devam ettirmelisiniz. Bakış açınız, dinamikleri takip etme, kişisel zevklerinizin senkronizasyonu gibi çok önemli konuları kariyerinize aktarabildiğiniz noktada sizden iyisi yok demektir.

Beklentilerinizi Ölçün

Kariyerinizde doğru bir adımda olduğunuzun en önemli göstergesi sizin beklentilerinizin karşılıyor olmasıdır. Bu beklentiler sadece maddi olmak zorunda değil, size yeterli fırsatların yaratılmasından motive edilmenize karar pek çok manevi süreçler de beklentilerinizi etkiliyor. Genel olarak mutluluğunuzu ve beklentilerinizi maksimumda tutabiliyorsanız doğru yoldasınız demektir.

Kendinizle Eşleştirin

Doğru kariyer yolunda ilerlemek için yöneldiğiniz alanın sizin karakterinizle uyuşup uyuşmadığı çok önemli. Kendinizi en iyi şekilde konumlamak ve standartların dışında başarılar elde etmek için mutlaka kişisel özelliklerinizi ön planda tutmalısınız. Nasıl çabuk sinirlenen ve tahammülsüz kişiler müşteri hizmetleri için uygun değilse sizin de baskın kişilik özelliklerinize, hatta yaşam standartlarınıza göre kariyer seçimi yapmanızda fayda var.

Bir Cevap Yazın