Doğal Güzelliklerini Korumaya Çalışan Bir Millet

Doğal güzelliklerini savunmak zorunda kalan millet…

Dört tarafı denizle çevrili, dünyanın en muhteşem doğal güzelliklerine sahip olmasıyla her daim övündüğümüz, cennet vatan diye tabir ettiğimiz Türkiye’nin günden güne nasıl katledildiğini görmenin derin üzüntüsünü yaşadığımız şu günlerde her sabah uyandığımızda yeni bir doğa katliamı haberiyle karşılaşıyoruz. Bir millet düşünün ki kendi seçilmiş yöneticilerinden kendi ülkesinin doğasını, geleceğini korumaya çalışıyor. Biz de bu aşamada şunu sormadan geçemiyoruz: ‘’Nereye kadar sürecek bu vahşet, ne zaman vazgeçilecek bu ‘Yap, işlet, katlet’ zihniyetinden? Tek bir ağaç, tek bir kaynak kalmayana kadar sömürülmeye devam mı edilecek ülkemiz?’’ Kısa zaman önce Kaz Dağlarında yaşanan ağaç katliamının şokunu yaşarken şimdi de Türkiye’nin en önemli doğal güzelliklerinden olan Salda Gölü’nde millet bahçesi ihalesi ile sarsıldık. Bilindiği üzere geçtiğimiz yıllarda yazlık saray için Marmaris’te binlerce ağacın kesilmesine seyirci olmuştuk. Bu ve benzeri haberlerle sıkça karşılaştığımız, sit alanlarının bir bir acımasızca yok edildiği dönemde geleceğimiz ve yaşanabilir bir ülke olmaya devam edebilmek için milletin kaynaklarını koruma görevi maalesef ki yine millete düşüyor.

Kaz Dağları’nda 195 Bin Ağaç Kesildi

Çanakkale’de Kaz Dağları eteklerinde bulunan Kirazlı köyünde altın madeni arama çalışmaları için tam 195 bin ağaç katledildi ve suya siyanür karıştırılacak. Ülkemizin hayat damarlarından biri olan oksijen kaynağımız Kaz Dağları böyle bir vahşetle karşı karşıya iken yerel halk ve birçok çevre gönüllüsü Kirazlı’da yapılan vahşete karşı çıkmak için buluştu. Ayrıca ünlü bazı isimler de duruma sosyal medya üzerinden tepkilerini gösterdi. Umuyoruz ki bu direniş bir karşılık bulur ve yapılan bu yanlıştan en kısa zamanda geri dönülür.


Salda Gölü’nde Millet Bahçesi İhalesi


Türkiye’nin Maldivleri olarak nitelendirilen, özellikle son yıllarda çok fazla yerli ve yabancı turist tarafından rağbet gören, mükemmel bir doğaya sahip bir yer Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunan Salda Gölü. 31 Temmuz’da yapılacak ihale için Bakanlık tarafından yapılan açıklama şöyle; “Salda Gölü masmavi turkuaz suyuyla, bembeyaz kumsalıyla dünyada eşine nadir rastlanan bir bölge. Biz burayı Cumhurbaşkanlığımızın açıkladığı manifesto çerçevesinde çevreyi korumak adına, şehirlerimizi korumak adına özel çevre koruma bölgesi ilan edeceğiz. Bu ilan çerçevesinde, bulunduğumuz yaklaşık 300 bin metrekarelik alanda Salda Millet Bahçesi yapacağız. Bu da bir ilk olacak. Millet Bahçesi Projesi çerçevesinde buraya gelen turistlerimiz, yapacağımız otoparkta araçlarını park edecek. Geliş gidiş yollarını daha iyi şartlar altında yapmak suretiyle bu bölgeye gelen vatandaşımızın bungalov evlerde, kafeteryalarda dinlenmesi, yürüyüş yollarında, gezinti alanlarında gezmesini sağlayacak birçok proje ve düzenlemeyi de bu proje kapsamında yapmış olacağız.” 31 Temmuz Çarşamba günü dünyanın hangi ülkesinde olursa olsun çivi bile çakılmasına izin verilmeyecek böyle bir doğal güzelliğin rant uğruna peşkeş çekilmesine seyirci olacağız.

Okluk Koyu’nda Orman Katliamı

Geçtiğimiz sene ise Gökova’da bulunan özel koruma bölgesi içinde yer alan Okluk Koyu’nda yazlık sarayın yolu için 50 bin ağacın katledilmesine şahit olmuştuk. ‘’Bir köşk için bir ağaç feda etmem.’’ diyen bir liderin kurduğu bir ülkede yaşanan bu olayları Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyet’ini emanet ettiği Türk Gençliği olarak üzülerek izliyor ve yaşanan bu katliamlara bir an önce dur denmesini umut ediyoruz.