DİKKAT! İÇERİDE KAYYIM VAR

Dersime geldim. Boğaziçi Üniversitesi Kale Kapı’ dan, okuluma alınmıyorum. Öğrencilerime, meslektaşlarıma, doktoruma ve bankama ulaşamıyorum. Boğaziçi hocası eşimi, ofisine bırakamıyorum.

2021 yılının ilk günü kayyım rektörle tanışan, gerek öğrenicilerinin ve akademisyenlerinin ve de ülke çapında yoğun tepkilerin, protestoların odağı olan Boğaziçi Üniversitesinde, hukuksuzluğun sonu gelmiyor…

Senenin ilk yarısında bir kayyım eskiten, ikinci yarısına da önceki kayyımın yardımcısı ile giren kamu üniversitesinde, gelen gideni aratır duruma da gelindi demek, çok da yanlış bir ifade olmaz.

CAN CANDAN’A, ARTIK KAMPÜS DE YASAK…

%95 güvensizlik oyuna, üniversitedeki seçimde en az oy almasına rağmen; yine bir yaptım oldu ataması ile, ikinci kayyım rektör olarak Naci İnci atandı üniversiteye.

Önceki kayyım rektör vekilliği görevi yaptığı dönemde, 14 yıldır akademisyenlik yapan Can Candan’ın verdiği dersleri, tebliğ etmeden ve hukuka ayrı şekilde sonlandırmıştı da. Böyle bir leke ile görevine başlamış da oldu.

Geçtiğimiz günlerde; isimlerini verdiği Enis Berke Gök ve Caner Perit Özen adlı, iki öğrencinin tutuklanmasını da sağlayan kayyım İnci’nin, hukuksuzluğunun ve keyfi kararlarının sonu gelmiyor.  

Aylar öncesinden, iptal edilen derslerini açık olarak kampüs içinde vereceğini ilan eden Can Hoca, aralıksız 14 yıldır sinema üzerine dersler verdiği okulunda, 11 Ekim tarihinde bir başka keyfiyeti daha yaşadı.

Hem aynı üniversitenin Sosyoloji bölümünde ders veren eşini ofisine bırakmak hem de öğrencileri ile daha öncesinden netleşmiş programı için, 11 Ekim tarihinde geldiği okulundan içeri alınmadı.

Yaşatılanlara tepkisini dile getirmek ve olayı anlatmak amacı ile, Kale Kapısı önünde bir basın açıklaması yapan Candan:” Belgesel sinema dersinin ilk buluşmasını öğrencilerimle Güney Meydanı’nda açık ders olarak organize edecektik. Sosyoloji Bölümünde öğretim üyesi olan eşimle birlikte aracımızla okula geldik. Beni gördüklerinde ‘Hocam sizi okula alamayız’ dediler. Neden diye sorduğumda ‘rektörlüğün talimatı’ diye ifade ettiler. Bu yüzden planladığım açık dersi yapamıyorum” şeklinde durumu ifade etti.

Sonrasında: “Benim için üzüntü verici olan şey, çevik kuvvet, güvenlik görevlileri tarafından çevrilerek üniversiteme alınmamamdır. En trajik olan da öğrencilerimin eğitim hakkının ve öğrencilerimle buluşmamın engellenmesidir. Ama ocak ayının başından beri Boğaziçi Üniversitesinde neler olduğunu hepimiz görüyoruz. Bunların olmaması gerekir” sözleri ile, tepkisini de dile getirdi Can Candan.

AKADEMİSYENLERDEN DESTEK

1 Ocak tarihinden beriden beri, hukuksuz kayyım atamasına tepki olarak, rektörlük binasına sırtlarını dönen akademisyenler; dersleri kaldırıldığı andan itibaren desteklerini sundukları arkadaşlarının, kampüse alınmaması kararı sonrasında da yanında oldular.

11 Ekim tarihli rektörlük boykotlarını ise, Candan Hoca’nın alınmadığı kapının önünde, yine sırtları rektörlüğe dönük şekilde gerçekleştirdiler.

Ayrıca, Boğaziçili akademisyenler devam eden ve giderilmeyen durum sonrasında; rektörlüğe bir de dilekçe verdiler.

15 Ekim tarihli direnişte; ”Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri olarak, meslektaşımız Can Candan’ın 11 Ekim Pazartesi günü atanmış rektörün keyfi bir kararıyla kampüse alınmamış olmasını, tıpkı kendisinin seksen sekiz gün önce asılsız gerekçelerle görevden alınmasını kabul etmediğimiz gibi kabul etmiyoruz.

Fakülte ve bölüm kararları yok sayılarak görevden alınan Can Candan ve derslerine son verilen meslektaşlarımızın öğrencileri ile bir araya gelmesini engellemek, özgür ve özerk üniversitenin temel ilkelerinin ihlali olduğu gibi, öğrencilerimizin eğitim hakkının da ihlalidir.

Özgür ve özerk üniversite için verdiğimiz mücadeleden ve meslektaşlarımızdan vazgeçmiyoruz “diyesonlandırdıkları açıklamalarında: Can Hoca’nın hemgörevineiadesini hem de kampüs yasağının kalması talebini de dile getirdiler.

17 Ekim’e kadar karardan vazgeçilmemesi halinde; uluslararası ve ülke çapında bir imza kampanyası başlatma kararı aldıklarını da beyan ettiler.

Giriş cümlemde geçen şekli ile, olayı sosyal medya takipçilerine de duyuran Can Candan Hoca’ya yaşatılan keyfilik, bakalım pazartesi günü son bulacak mı? Kampüs yasağının yanında, göreve iadesi de gerçekleşecek mi?

Bir Cevap Yazın