DEĞERSİZLİK DUYGUSUNDAN NASIL KURTULURUZ?

Değersiz hissetme günümüz dünyasının en yoğun duyguları arasında. Çağın çok hızlı olması, herkesin birbirine her şeyi söyleme hakkını kendinde bulması, hiyerarşi ya da konumlandırmaların doğru yapılamaması gibi pek çok nedenden ötürü değersiz hissetme hali oldukça yoğun yaşanıyor. Peki çağımızı değiştiremeyeceğimize göre bu duygu da bize yapışıp mı kalacak dersiniz? Aslında değersizlik duygusu dış etkenler tarafından oluşturuluyor gibi olsa da bireysel duruşlar ve bakış açıları ile bu konunun üstesinden gelmek mümkün.

Değersizlik duygusunu hissetmenin en büyük sebeplerinden biri özgüven eksikliği. Kendinize olan güveniniz sarsılabilir durumda olması ya da dönemsel olarak kendinizi iyi hissetmediğiniz sürece denk gelmesi, etraftan gelen her tepkinin kendinizi değersiz hissetmenize sebep olabileceği aşikar. Bu yüzden hayat devinimleriniz ve kendi küçük dünyanız her ne kadar sarsıntı içinde de olsa her zaman özgüveninizi sağlam tutacak bir bakış açısına doğru kendinizi evriltmelisiniz.

Değersiz hissetmenin en önemli sebeplerinden biri de çevreden sürekli olarak gelen olumsuz ve yapıcı olmayan ilişkiler. Özellikle iş hayatında ya da internet ortamında bu durum sıkça yaşanıyor ve hatta sonuçları tahmin ettiğimizden çok daha kötü olabiliyor. Bu noktada her ne kadar kulaklarımızı tıkamak mümkün olmasa da kendi yeterliliklerinizi ve benliğinizi iyi tanımanız size destek olacaktır. Söylenenleri direkt kabul edip depresif bir hale bürünürseniz önce siz kendinize verdiğiniz değeri minimuma indirmiş olursunuz. Bu yüzden kendinizi iyi tanımak ve söylenenlerin analitik olarak doğruluğuna bakıp sadece yapıcı olanları elemine etmek tamamen size bağlı.

Başarısızlıklar ve kıyaslamalar sizi yıldırmamalı. İnsan hayatında dış etkenler çok önemli olsa da kendi yaşadığımız başarılar ya da başarısızlıklar da öz motivasyonumuz için oldukça kritik. Başarısız olduğumuz anda genelde yeniden denemek ve daha doğrusunu yapmak yerine kendimizi suçlamayı ve başkalarıyla kıyaslamayı tercih ediyoruz. Bu durum da düştüğümüz yerden yeniden kalkmak yerine olduğumuz yerde serilip insanların bizi değersiz görmesine kapı açıyoruz aslında. Silkelenip kalkmak, başarısızlıklardan ders çıkarıp yeniden savaşmaya başlamak ve ne olursa olsun olumsuz kıyaslamalarda bulunmamak gerekiyor.

Her ne kadar güçlü bir yapıya ve mental sağlığa sahip olsanız da hayatın getirdiği devinimler içerisinde her zaman kendinizi iyi hissetmeniz mümkün değil. Bu yüzden olabildiğince minimumda olumsuz duyguları hayatınıza katarak, kendinize olan güveninizi yükseltebilir ve çaresiz hissettiğiniz anları en iyi şekilde ve kısa sürede atlatabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın