COVID-19 SÜRECİNDE ÜRETİM YAPAN GENÇ KADIN SANATÇI ARZUM ORHAN’IN GÖNÜLLÜ PROJESİ “MASAL KÜRESİ”

Son zamanlarda rol aldığı pek çok kısa filmde başarılı performanslar çizen ve sanatın pek çok alanında aktif olan 24 yaşındaki Arzum Orhan, sevdiği masalları bir araya toplayıp seslendirerek Masal Küresi projesini hayata geçirdi ve çocukluk hayalini gerçekleştirmiş oldu.

Şu ana kadar Grimm Kardeşler’den Saffet Günersel’in çevirdiği beş masalı özgün video tasarımlarıyla seslendiren, YouTube ve Instagram (IGTV olarak) sayfasında yayınlayan Orhan’ın ilk üç masalında (Yıldız Yağmuru, Gençleşen Kadıncık ve Su Perisi) klasik müzik eserleri masala eşlik ederken “Yaşlı Sultan” masalında hem görsellik hem de müzik tasarımında daha avangart bir bakış açısı sergilendi, son yayınlanan masal “Kaledeki Mahkumlar”da ise Peru flütünün ağırlıkta olduğu bir fon müziği kullanılarak dikkat çeken farklı bir denemeye daha imza atılmış oldu.

Projede Arzum Orhan’a video tasarımlarında Arsal Asal, kapak tasarımlarında Hale Tosun, Onur Kılıç, Berka Kınay, Hilmican Özdemir ile Gürkan Özer, fon müziklerinde ise mix-mastering çalışmalarında Deniz Perhan / Perhan Records katkı sağladı.

Halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tiyatro Anasanat Dalı öğrencisi olan Orhan, çalışmalarını sürdürdüğü Masal Küresi projesini şu sözlerle anlatıyor : “Mart 2020 itibariyle etkisi altına alındığımız COVID-19 sebebiyle ailemin yanına Eskişehir’e geldim. Bu süreçte kendimi geliştirecek ve bana motivasyon sağlayacak ne yapabilirim diye düşünüyordum.
Yüzüklerin Efendisi ve Harry Potter serisini Türkçe dublajlı seyrederek büyüyen bir çocuk olmamın etkisi olsa gerek, küçük yaşlarımdan beri seslendirme yapmak en büyük hayallerimden biriydi. Henüz üniversite eğitimim bitmediği için bu alanda hiçbir şey yapmamıştım ve tecrübem yoktu.
Bu süreçte evde oturup Harry Potter serisinin kitaplarını okurken, bir anda aklıma bu seriyi ve tüm kitapları baştan sonra sesli okuyarak kaydetme fikri geldi. Hiçbir ekipmanım yoktu. (Mikrofonlu kulaklık dahil) Telefondan veya videodan binlerce sayfayı -seslendirme alanında da hiçbir tecrübem olmadan- kaydetmek mantıksız bir yatırım, boşa harcanmış bir emek olabilirdi.
Sonra aklıma masal seslendirmek geldi. Zaten çocukluğumdan beri masallarla ilgileniyorum. Masalların insanlar üzerinde iyileştirici etkisi olduğuna inanıyorum. Umarım projem güzel noktalara gelecek. Belki bir gün Harry Potter serisini profesyonel olarak seslendirme şansı yakalarım.”

Masal Küresi’ni YouTube ve Instagram hesaplarından takip edebilirsiniz.

Masal Küresi YouTube

https://www.youtube.com/channel/UCyoKVMxmLzfGdTT6jmQJVdg

Masal Küresi Instagram

https://www.instagram.com/masal.arzum/

Arzum Orhan Instagram

https://www.instagram.com/arzumorhanofficial/

Mail

arzumorhan2018@gmail.com

masalkuresiarzum@gmail.com