ÇEVRECİ GARDIROPLARA YER AÇIN

Her geçen gün çevre sorunları ve verdiğimiz zarar artıyor. Her ne kadar çabalasak da kısa sürede iyileşme olması mümkün değil. Buna rağmen tüm yaşam tarzımızı doğal bir bakış açısına ve sürdürülebilir alışkanlıklara çevirebilmemiz çok önemli. Sürdürülebilir gardırop da çevreye duyarlı bu adımlardan biri. Peki nedir bu sürdürülebilir gardırop?

Sürdürülebilir moda kavramını da hayatımıza sokan bu terim, hem çevreyi hem de kıyafet üretenleri koruyor. Karbondioksit emiliminin azaltılması, aşırı üretim ve tüketimin önüne geçilmesi, biyoçeşitliliğin desteklenmesi ve çalışanların da iyi ücret alması sürdürülebilirliğin en önemli parçaları arasında.

Tüm bu maddeler göz önünde bulundurulduğunda sürdürülebilir gardırop konusu herkes için mümkün olmayabilir. Aynı zamanda bu şekilde bir alışveriş yapmak da her zaman mümkün olmayabilir. Bunun yanında, bireysel olarak neler yapılabileceğine gelin birlikte bakalım.

Kalite ve Az Alın

Alışveriş alışkanlıklarınızda çok ama düşünmeden satın alma varsa bunu minimuma indirebilirsiniz. İhtiyaçlarınız dahilinde kendinize soru sorarak ürün alıp almamaya karar verebilirsiniz. Neyi, niçin satın aldığınızı ve buna gerçekten ihtiyacınız olup olmadığınızı cevaplandırdıktan sonra kasaya yönelmeniz sürdürülebilir gardırobun ilk adımı.

Marka Tercihi

Markalar da artık çevre bilinci ile sürdürülebilir koleksiyonlar çıkarmaya başladı. Özellikle giyim sektöründe yeni adım atan giyim firmaları desteklenebilir. Aynı zamanda büyük mağazaların çok uzaktaki mağazalarından sipariş vermek yerine gönderimle enerji harcamayacak, yakınınızdaki bir yerden alışveriş yapmak da büyük bir katkı sağlıyor.

Vintage Kurtacınız

Son 5 yılın modası haline gelen vintage modellerin en güzelleri orijinalleri. Her ne kadar markalar bu isim altında pek çok model üretse de siz sürdürülebilir bir gardırop için direkt ikinci el ya da vintage eski ürünleri satan mağazaları keşfedebilirsiniz. Tertemiz ve yeni gibi satılan bu ürünler uzun vadede dayanıklı ve çevre dostu olacak.

 Materyallere Dikkat Edin

Her ne kadar markalar ya da kurumlar çevreci bir bakış açısı desteklediklerini belirtseler de çoğu zaman kullanılan materyaller bu yönde olmuyor. O yüzden alışveriş alışkanlıklarınızda mutlaka kullanılan malzemelerin araştırılması olmalı.

Kiralayın

Özel günler sürdürülebilir gardıropların en büyük düşmanı. Bir kez giyeceğiniz bir kıyafeti satın alıp tüketime hizmet etmek yerine kiralama sistemini tercih edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın