(Ç)alışan Anne

Hem kariyerini hem anneliğini konuşturmak zorunda kalan kadınlar…

Günümüz şartlarında hem geçim sıkıntısı, hem kariyer hedefleri hem de kadınların iş dünyasına sağladığı büyük katkılar nedeniyle birçok anne çalışıyor. Çalışan anneler aslında alışan anneler haline geliyor. Aynı anda birden fazla işe koşturmaya, pratikliğe ve problem çözmeye, bir yanlarının hep eksik kalmasına alışıyorlar.

Çalışan anneler için doğum izni bittiğinde başlıyor asıl alışma süreci. İlk önce çocuklarından ayrılmaya alışıyorlar. Biricik yavrularını emanet edebilecekleri güvendikleri biri varsa ne ala. Yoksa bakıcılar, kreşler, bakım evleri… Daha sonra hasta olduğunda yanında olamamaya, gün içinde çocuğunu özleyince bir fotoğrafa dakikalarca bakmaya, okulun ilk günü yanında olamamaya alışıyorlar. Çocuğunun ilk adımlarını belki de ilk defa bir video aracılığı ile görüyorlar. Tüm bu gelişim süreci boyunca yanında olamadım üzüntüsünü her çalışan anne yaşar, merak etmeyin yalnız değilsiniz.

Peki, Çocuk Açısından Durum Nasıl?

İlk 6 ay çocuğun temel güven duygusunu kazandığı dönemdir ve bu dönemde anneyle vakit geçirmesi çok önemli. Tabi ki sadece ilk 6 ay değil bir çocuk kaç yaşına gelirse gelsin hep annesine ihtiyaç duyacaktır. Fakat çalışan annelerin çocuklarının daha çok problem çözme becerisine sahip, kendine yetebilen, karar verme becerisinin de daha gelişmiş olduğu gözlenmiş.

Annelere Tavsiyem:

‘’Zaten tüm gün işteyim ilgilenemiyorum her istediğini almalıyım.’’ Düşüncesinden kurtulmaları ve bu açığı eve geldiklerinde veya izin günlerinde gösterdikleri ilgi, sevgi ile; birlikte aktivitelerde bulunarak kapatmaları. Maddi hediyeler hiçbir zaman sizin yokluğunuzu doldurmayacak ve tüm isteği yapılan çocuk doyumsuzlaşacaktır.
‘’Bugün çok yoruldum çizgi film açayım da oyalansın.’’ Demek yerine ne kadar yorgun olursanız olun en azından onunla bir oyun oynayarak, ‘’Bugün neler yaptın?’’ gibi basit sorularla sohbet ederek veya uyumadan önce bir masal okuyarak onu önemsediğinizi göstermelisiniz.

Son olarak çalışan anneler kendilerini eksik ya da yetersiz hissetmesin. Siz hem kariyer sahibi hem de mükemmel annelersiniz. Sizler sayesinde çocuklarınız da geleceğe bir o kadar sağlam adımlarla hazırlanıyor ve kendilerine yetebilen, güçlü bireyler haline geliyorlar.