BÜYÜK USTA DENİZDE ANILDI

Memleket sevgisini en iyi anlatan usta şairimiz Nazım Hikmet Ran, 118. ölüm yıldönümünde karanfillerle anıldı.

Gençliğinin ortalarından itibaren sürgün hayatı yaşayan Nazım Hikmet Ran, bu yıl birçok insanın katılımıyla anıldı. Türkiye’den ayrılırken en son bulunduğu Tarabya’da anılan büyük ustanın anmasına sanatçılar da katıldı.

Anma programına Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Merkezi Vakfı Başkanı Rutkay Aziz ile birlikte birçok sanatsever, Nazım Hikmet hayranı vatandaş da katıldı. Nazım Hikmet’in ülkede son bulunduğu yerden kalkan yolcu vapurunda toplanan vatandaşlar ve sanatçılar karadan açılarak denize karanfil attılar.

Anma sırasında Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç açıklamada bulundu. 15 Ocak’ın gelenek haline geldiğini belirten Genç, usta şairin mezarının başka yerde olmasına da vurgu yaptı: “Her yıl 15 Ocak burada gelenek haline geldi. O hep burada. Nazım Hikmet dünya şairi, herkes de kabullendi. Vatan şairi olup vatanından uzakta yatıyor. Herkes kendini Nazım Hikmet’in yerine koysun.  Ancak onun mutluluğu bir gün Nazım Hikmet’in burada olacağı bir gündür. O zaman yolcu etmek değil, hep bir arada yaşamanın keyfini bulacağız.”

Usta tiyatrocu Rutkay Aziz de şairin memleket özleminden dem vurarak sözlerini tamamladı: “’Fevkalade memnunum bu memlekette doğduğumdan’ diyor Nazım. Acaba bugün Nazım yaşasaydı Türkiye’nin ve dünyanın bugünkü koşullarına rağmen ‘Fevkalade memnunum doğduğuma’ der miydi? Bence derdi. Kavga adamı olduğu için derdi. Savaşsız, sömürüsüz, emekten yana insanca bir dünya kavgası verdiği için bu umutla yarınlara bakardı. Biz de bu umutla yarınlara baktığımız için onu sevgi ve saygıyla anıyoruz.”

Her sene doğum ve ölüm günlerinde ortaya mezarının yurt dışında olmasına atıfta bulunan sanatçılar, karanfiller eşliğinde bu sene yeniden büyük ustayı andı.