BU TÜYOLARLA ELEKTRİK FATURASI BELİNİZİ DAHA AZ BÜKECEK

Alım gücümüz her dakikadan da çok her saniye düşerken, arık tasarrufu evlerimizde daha sık konu edinir olduk. Özellikle yükselen faturalar yüzünden belimizi doğrultamazken neyden nasıl kısarız konusunda sizlere destek olmak istedik.

Son 1 yıldır en çok şikayet edilen ödeme elektrik faturası. Ah şu elektriği bi’halletsek her şey daha kolay olacak. Gelin minik katkılar da olsa faturanızın azalmasına destek olabilecek taktiklere birlikte bakalım.

Şohbeni Kapatmayın

Eğer şohbenli evde oturuyorsanız elektriğin bir nebze daha yüksek gelmesi kaçınılmaz. Genel yanılgı şohbenin kapalı tutulması ve kullanılacağı zaman önceden açılıp yeniden kapatılmasıdır. İnanın haftada bir sıcak su kullanmıyorsanız, normal ihtiyaçlarınız gereği sıklıkla kullanıyorsanız sürekli kapatıp açmanız size zarardan başka bir şey gerektirmiyor. Çünkü ısı odaklı cihazların en çok enerji harcadıkları süreç sıfırdan kendilerini ısıtmaya çalıştıkları anlardır. Eğer şıhbeniniz ekonomik mod ayarlıysa direkt tasarruf elde edebilirsiniz.

Saçlarını Doğal Yoldan Kurusun

Yine ısı kaynaklı bir alet olan saç kurutma makinasını daha az kullanarak tasarruf elde edebilirsiniz. Eğer acil bir işiniz yoksa saçlarınızı doğal yoldan kurutmanız çoook büyük oranlarda olmasa da size katkı sağlar. Hızlı ısınma odaklı ve her açtığınızda yeniden enerji harcayan saç kurutma makinesiyle aranıza mesafe koyma vakti geldi.

Mutfakta Ocak Devri

Mutfak aletleri de en çok enerji harcayan eşyalar arasında. Kettle, fırın, kahve makinası gibi eşyaları çok sık kullanmak sıfırdan enerji yüklenmeye çalışan yapısı sayesinde faturanızın yükselmesine sebep olacak. Bunun yerine ocağınızı kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Tencere Kapakları Kapansın

Tencerenin kapağının sürekli açık olması yemeğin dışarıdaki hava ile temas ederek pişme süresini uzatıyor. Doğal olarak kullandığınız enerji de bir o kadar artıyor. Yemeklerinizi pişirirken, özel bir tarif yoksa kapaklarını kapalı tutmanız %50 oranında tasarruf etmenize yardımcı olur.

Buzdolabına Dikkat

Yeni nesil ve çok teknolojik buzdolabına sahip olsanız bile etrafındaki aletlerin dengesini etkilediğini biliyor muydunuz? Soğuk hava içeride daha yoğun olsa da çok yakınında konumlanan fırın, mikrodalga, kahve makinesi gibi aletlere doğrudan etki ederek, onların da normalden daha geç aktifleşmesine sebep olur. Bu da direkt olarak verimli çalışma süresini uzatır ve elektriği daha çok harcamanıza sebep olur.

Kurutma Makinesine Elveda

Çamaşır yıkadıktan sonra eğer alanınız varsa çamaşırlarınızı mutlaka havalandırarak kurutun. Kurutma makinesinin genel çalışma prensibi maalesef faturanızın yükselmesine yönelik. Yeni kurutucular bu konuda daha dost olsa da minimumda kullanmaktan daha verimlisi yok.

Tasarruf çevremize de olumlu etki eden alışkanlıklardan. Önümüzdeki günlerde sadece çevremiz için, bilinçli yaşam için tasarruf yapmamız dileğiyle. Cepleriniz hep iyilikle dolsun.

Bir Cevap Yazın