BİR TARİH KAPANDI

Kasım seçimleriyle; Amerika’nın yeni başkanı olmayı hak kazanan, Demokrat Partisi adayı Joe Biden, 20 Ocak 2021 tarihinde, yerel Amerikan saatiyle 19.00 itibariyle yeminini de ederek, ekibiyle beraber resmen görevine başlamış oldu. Ülke ve dünyada da yeni bir çağa, Trump’sız günlere adım atıldı.

Göreve geldiği 2017 senesinden beri, gerek ülkesi Amerika’da, beraberinde de başat ülke olmanın getirisi dünya siyasi tarihinde de cinsiyetçi, azınlıkları/göçmenleri ezen, kişisel çıkarlarını ön plana aldığı, aşırı sağcı yönetim tarzıyla da “kara leke” olarak geçen Donald Trump siyaset sahnesinden silinmiş oldu. En azından, gelecek 4 yıl için öyle görünüyor…

BİDEN’LI GÜNLERE DOĞRU…

Amerika’nın 46. Başkanı da olan Joe Biden’ın konuşması, genel hatlarıyla kapsayıcı; yumuşak, demokrasi ağırlıklı, korona-19 tedbirleri ve izlenecek yol haritası üzerine kurulu seçmenleri kadar, dünya insanı ve de basının içinde pozitif algılanan, bazı yorumlardan da gördüğüm haliyle “özlenen” bir yemin sonrası konuşmasıydı.

“Bu Amerika’nın günüdür. Bugün demokrasinin günüdür. Bugün tarihin ve umudun günüdür. Bugün yalnızca bir adayın zaferini kutlamıyoruz. Bir amacın zaferini, demokrasinin zaferini, halkın iradesini kutluyoruz.”

“Tekrar demokrasinin değerli olduğunu öğrendik. Demokrasi değerlidir, demokrasi kırılgandır. Ve şimdi dostlarım, demokrasi başarısını kanıtladı.”

“Şimdi, yalnızca birkaç gün önce tam da burada (6 Ocak’taki Trump yanlılarının kanlı işgali) şiddet yaşandığını görmüştük…  Ve şunu biliyorum. Anayasamızın esnekliğinin ve ulusumuzun gücünün, Başkan Carter’ın da belirttiği gibi bizimle olduğunu biliyoruz…”

“Çok fazla şeyi iyileştirmemiz, yeniden inşa etmemiz ve kazanmamız gerekecek. Tarihte çok az sayıda kişi, şu an yaşadığımız zamana kıyasla daha fazla zorlukla mücadele etmek zorunda kalmıştır. Yüz yılda bir virüsler bu şekilde pandemi oluştururlar. Amerika bir yıl içinde 2. Dünya Savaşı’nda kaybettiği kadar insanı kaybettik. Milyonlarca işimizi kaybettik, pek çok kişi iş yerini kapatmak zorunda kaldı. Irksal adaleti aradık. Bu bizi harekete geçiriyor. Biz tüm insanlar için adalet aradık ve aramaya da devam ediyoruz.”

Başkan Biden konuşmasında devamında, yardımcısı Kamala Harris’e desteğine yönelik:” Önümüzde Dr. M. L. King’in hayalinden bahsettiği bina var. Binlerce protestocu oy hakkı için burada yürüdü. Biz de bugün Amerikan tarihinde ilk kez siyah (orijinal metinden) bir Başkan Yardımcısının göreve geldiğini görüyoruz. Kamala Haris göreve geldi. Bana bir şeylerin değişmeyeceğini söylemeyin…” Harris’e jest yaparken, oy veren siyahi ve de azınlıkların gönlünü aldığı da su götürmez gerçek…

Yemin Büyük Takdir Topladı

 Deleware Senatörü seçildiği günlerdeki âdetini bozmadı. 1890’lı yıllardan beri Biden ailesinde olan, 12cm.lik özel İncil üzerine elini koyarak yeminini de tamamlayan, yeni başkan daha sonra Beyaz Ev’e geçti.

İlk icraatları; Trump’ın geri çekildiği “İklim Zirvesi” ne, “WHO/Dünya Sağlık Örgütü” ne geri dönüş, Meksika sınırına çekilen duvarın kaldırılması, Beyaz Ev personelinin maske takması gibi, 17 karara imza attı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen,” ABD geri döndü. Ve Avrupa, eski ve güvenilir bir ortakla yeniden bağlanmaya, el üstünde tuttuğumuz ittifakımıza yeniden hayat vermeye hazırız. Biden’ la birlikte çalışmayı iple çekiyorum.”

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, “Bugündemokrasiiçin iyi bir gün… Amerika’nın kurumsal dokusunu bozma yönündeki girişimlere rağmen, seçim görevlileri, valileri, yargı ve Kongre güçlü olduklarını kanıtladılar…” Alman Cumhurbaşkanı devamında:” Joe Biden’ın başkan olarak yemin etmesi ve Beyaz Saray’a gidecek olmasıyla büyük bir rahatlama hissediyorum” şeklinde bitirmiş.

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov: “ABD’yle silah kontrolü antlaşmasının korunmasını arzu ettiklerini” dile getirmiş. İran Dışişleri Bakanlığı:” Dünya şunu biliyor ki, ABD’yi sadece kendisi onarabilir-sadece sözleriyle değil, eylemlerle” dedikten sonra da Trump’ın tek taraflı geri çekildiği nükleer anlaşmaya geri dönülmesini arzu ettiklerini belirtmişler…

Fevzi Barhum Hamas Sözcüsü: ”Trump’ın gidişine üzülmeyenlerdenim.” Trump dönemine dair suçlama dolu eleştirilerinden sonra; “ABD Başkanı Joe Biden, halkımıza karşı yanlış yönlendirilmiş ve haksız politikaları tersine çevirmeli, bölgede güvenlik ve de istikrarın temellerini atmalı” diye, yeni dönemden de beklentilerini dile getirmiş.

ABD’denin dostları ve düşmanlarını olarak görülen ülke ve de topluluklarda genel anlamıyla, Başkan Biden’a yönelik ilk tepkiler böyle. Ağırlıklı olarak “iyimser” yönde.

Gazetelerde Yemin Töreni

“Demokrasi Kazandı” manşeti New York Times’a ait. Bir başka Amerikan gazetesi Washington Post ise: “Biden: Gitmemiz gereken yol, birlik yoludur”, başlığıyla yemin törenini duyurmuş. Yine Amerika’nın önde gelen gazetelerinden olan Wall Street Journal “Biden Birlik Çağrısı Yaptı” manşetini atmış.

Avrupa’da, İngiliz The Guardian:” Demokrasi Galip Geldi.” Joseph R. Biden Jr başlığı ve tam adıyla duyurmuş.” Bu İç Savaşı Bitirelim!” diye, Biden’ın konuşmasını başlığa almış, The Daily Telegraph gazetesi yine İngiliz basını adına.

Güneye inersek, “Demokrasi Kazandı” demişolanbirbaşkagazete İspanya’dan El Pais.  Fransızların gazetesi Le Figaro , “ Biden’ın Birlik Rüyası” demiş. Die Welt, “Baştan Başlayalım” manşetiyle, haber geçmiş Alman basınında.

İngilizce yayın yapan, Çin’in yayın organlarından Global Times’da:” Biden’ın Amerikan-Çin İlişkilerini soğukluktan çıkarmak için ‘cesarete ihtiyacı var’…” şeklinde görmüş, yeni döneme yönelik beklentileri de habere taşımış

Arap Medyasından El Jazeera (Katar), “Demokrasinin Günü”: Joe Biden, Amerikan Başkanı olarak yemin etti diye geçmiş haberini. Dünya ve Amerika’da 21 Ocak tarihli, Biden’ın göreve başlaması bu şekilde, manşetlere taşınıp, haberleştirilmiş de.

Trump Yine Trumplığını Yaptı

Pop İkonu Lady Gaga’nın Amerikan Ulusal Marşını seslendirdiği, 46. dönem görkemli geçerken, Donald Trump yemin töreninde bulunmamayı seçerken: “Er ya da geç, geri döneceğiz!”, şeklindeki demeciyle “kendini tekrarladı…”

Gerek kadroları gerek ise başkanlığından da çok şey beklenen Joe Biden’lı, günler ve de yıllar dileriz ki; önce yurttaşlarına, elbet biz dünya vatandaşlarına da huzur getirsin…

 “Barış” temennisini yazmaktan korkuyorum, zira geçmişte Amerika’nın götürdüğü “barış” hepimizce malumken… Dağ fare doğurmasın, biraz da sükûnet şimdilik yeter diyelim…

Pandemi kaynaklı sorunlar, ekonomik daralma, içte ve dışta bunca gerilen ilişkiler gibi, zor bir süreçte de başkanlık yapacağı için; “kolaylık” da dileyelim peşinen. Hepimiz için hayırlı ve de uğurlu olsun, Mr. Joe Biden…

Bir Cevap Yazın