BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNE ÇAĞRI

Uluslararası basın özgürlüğü, ifade özgürlüğü ve gazeteciler örgütlerinin bir araya geldiği grup, AKP ve MHP tarafından 27 Mayıs’ta meclise sunulan dezenformasyon ve yalan haber konulu yasa tasarısının reddedilmesi çağrısında bulundu.

Tasarı kapsamında korku ve panik yaratma yöntemiyle Türkiye toplumunun güvenliğini ve sağlığını tehlikeye atacak dezenformasyon ve yalan haberleri yapanlar 3 yıla kadar hapisle tehdit ediliyor.

Dezenformasyon ve “niyet” tanımlarının muğlak bırakıldığı yasa tasarısı kapsamında, Türkiye’deki milyonlarca internet kullanıcısını sadece hükümet tarafının onaylamadığ içeriklerden dolayı zan altında bırakıyor.

Uluslararası grupların gündemindeki en önemli konulardan biri de Türkiye’nin son derece politize olmuş yargı sisteminin gazetecileri ve aktivistleri taciz etmesi ve internet ortamında kontrolsüz bir otosansür yaratması oldu.

Aynı zamanda anonim kullanıcıların hesaplarında yayınladıklarının sadece belli oranlarda paylaşılabilir olması, kötüye kullanım durumlarında doğru karar almanın oldukça zor olduğu da ortaya kondu.

AKP ve MHP yasa tasarısının Avrupa Birliği’nin Dijital Hizmetler Yasası ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği kapsamında uygun olduğunu öne sürse de bu konuda herhangi bir madde bulunmuyor.

Karar alınması aşamasında hükümetin dijital platformlarla bir araya geldiği söylense de durumdan en çok etkilenecek olan gazeteciler, editörler, gazete dernekleri veya sendikalarla herhangi bir görüşme yapılmadığı bildirildi.

Tasarı şu anda meclis önünde olsa da başkanlık sistemi ile parlementonun yetkisi bu kadar kısıtlandırılmış durumdayken kararın hızlıca yasalaşması bekleniyor. Dezenformasynun önemli bir konu olduğunun vurgulanması ve ifade özgürlüğünün ağırlıklı olarak konu alındığı basın açıklamasının destek bularak yaptırım sağlaması bekleniyor.

Bir Cevap Yazın