BAŞARILI BİR KARİYER YOLUNDA YAPILMASI GEREKENLER

Kariyer dünyası her geçen gün daha çetrefilli bir hale geliyor. Ekmek artık aslanın ağzında değil, adeta midesinde ve siz onu kapmak için elinizden geleni yapmalısınız.

Dolayısıyla net bir stratejiniz olmalı ve bu stratejiyi yeri geldiğinde farklı noktalara yönlendirebilmelisiniz. Gelin birlikte yapmanız gereken en önemli maddelere birlikte bakalım.

Öz Farkındalık

Öz farkındalığa sahip olmanız kariyerinizde rol almak istediğiniz adımlar ve kariyerinizin gelişimi için oldukça önemlidir. Yetenekleriniz, motivasyon kaynaklarınız, ulaşmak istediğiniz sonuç için ilerlemek istediğiniz yol, analiz yöntemleri ve ilgi alanlarınız gibi çok geniş bir kapsamda öz farkındalığınızı değerlendirebilirsiniz. Bu maddelerin bilincinde olarak kariyer adımlarını atmanız hem başarınızı artıracak hem de bulunduğunuz pozisyondan zevk almanızı sağlayacak.

Feedback

Çalışma hayatınız boyunca sizden daha tecrübeli kişilerle mutlaka karşılaşacaksınız. Yaptığınız iş her ne olursa olsun mutlaka geri dönüşler almak, kendinize çok güvenseniz bile alanında uzman kişilerin yorumlarını toplamak gelişiminize çok büyük katkı sunacaktır. Haklı ya da doğru yaptığınıza inandığınız bir iş için bile karşılıklı diyalog kurmak bir sonraki başarınızın daha büyük olmasını sağlar.

Piyasayı Anlamak

Sizin öz farkındalığınızın dışında, piyasanın ihtiyaçları ve dinamiklerini de anlamanız çok önemli. Bulunduğunuz sektörün bir çalışandan beklentisi, getirisinin sonucunda sorguladığı konular, yöntemleri ve başarı elde etmek için izlediği yolları iyi anlamanız bulunduğunuz ortamı daha güvenilir ve emin adımlarla ilerleyeceğiniz bir yol haritasına dönüştürür.

Hayal Kurun

Çalışma hayatınız boyunca önünüzdeki fırsatları değerlendirerek gelecekte olabileceğiniz konumun hayalini kurmak sizi çok büyük oranda motive edecektir. Şanslarınızı değerlendirebilmek ve yeri geldiğinde risk alabilmek için hayal kurmaktan çekinmeyin. İster çalışma hayatınızın ilk gününde ister 15.yılında olun geleceğe umutla baktığınız hayaller başarının en önemli anahtarlarından biridir.

Planlarınızı Güncel Tutun

Kısa ve uzun vadede planlarınız olmalı. Özellikle kariyer hayatınızın başındaysanız anlık değişikliklere uyum sağlayacak kadar günlük planınız ama aynı zamanda geleceğinizi kurguladığınız uzun vadeli planlarınız olmak zorunda. Kendinizi iyi bir noktada konumlamak adına kariyer stratejilerinizi vadelere göre ayırmanızda büyük fayda var.

Öğrenmeye Devam Edin

Hayatınız boyunca yeni şeyler keşfetmek kariyeriniz için de geçerli. Konumunuz ve yaptığınız iş her ne olursa olsun kesinlikle öğrenme sürecinizi devam ettirmeniz gerekli. Sektördeki gelişmeler, yeni çıkan raporlama sistemleri, yaratıcı fikirler, yeni dünyaya uyum sağlayan sistemleri öğrenerek hem kendinizi geliştirmiş olursunuz hem de başarı basamaklarında mutlaka iyi bir noktada yer alabilirsiniz.

Kendinize İyi Bakın

Her şeyden öte hayat sizi nereye götürürse götürsün kendinize çok iyi bakmanız ve kendinize zaman ayırmanız gerekiyor. Sosyal hayatınıza önem vermeden sadece kariyerinize odaklanmanız uzun vadede bir sonuç getirmeyeceği gibi aynı zamanda kısa vadede tükenmişliğe de sebep olur.

Bol başarılı çalışma günleri…

Bir Cevap Yazın