Aslanın Midesi de Yasak!

 İş dünyası, başlı başına erkek hegomonyasının ağırlığının hissedildiği bir alandır.

 İş dünyası, başlı başına erkek hegomonyasının ağırlığının hissedildiği bir alandır. Kamusu veyâhut özeli arasında çok da fark yoktur aslında konu ayırımcılık, mobbing, fobiklik, cinsiyetçilik söz konusuysa…

Kadın ve lgbti+ iseniz, “ağzınızla kuş tutsanız” bile gerekli pozisyonlara yükselmek, bâzen de iş bulmak bile sağlam irade, zeynalık, güçlü pençeler gerektirir!

Dünyanın çoğu yerinde de görülüyor olsa da az gelişmiş ülkelerde -biz de dâhil- kadın ve lgbti+lar; ucuz iş gücü, ilk kapının önüne konacak canlı, ast’ların eğlence ve hükümranlık alanı vs olarak algılanır.

Öncelikle, lgbti+lar açık kimlikliyse, işe kabul etmemek için elli takla atma, kabul edildiyse etinden-sütünden fayda sağlama, kimliği sonradan deşifre olduysa da yıldırma politikası, terfi önleme, alay konusu edilme türevleri sorunlarla yüz yüze kalırlar.

18’li yaşlarda genç trans bir kadın olarak, ilk iş deneyimlerinden birisinde çoğunu yaşayan birisiyim. Cinsel kimliğimi muhasebe şefim bölüm şefim türevi birkaç yönetici biliyordu. Telefonda anket yapıyordum. Önceleri mesai saatlerim uzadı, sonrasında yine mesaide olduğum bir gece müdürüm odasına çağırdı! Burada mutlu musun sorusuna evet cevabını alınca… Diz çök! İlk iş deneyimimden hafızamdaki tek sözcük “diz çök”.

Diz çökmekten, zorlanmaktan hoşlanmam, ne sebeple olursa olsun!

İş deneyimleri içinde, benim deneyimimi yaşayamayan, o beklentiyle yaklaşılmayan kadın , lgbti+ pek yok gibidir… En azından bir kere ona benzer şeyler başlarına gelmiştir.

İş dünyasındaki lgbti+lar ve sorunları konulu kaos.gl’nin 2016 yılına ait anketine göre 10 kişiden sadece 3’ü açık kimlikli, onlar da yakın mesai arkadaşlarına, algılayabileceklerini düşündükleri kişilere.

Yine aynı ankette, gizli olanların gerekçeleri anlaşılabileceği üzere işlerinden olma (birincil), terfi engellenmesi, alay konusu olma (onur kırılması) vs şeklinde devam ediyor.


Ankette iş yerindeki başarı ve mutluluk için beklentiler sorulmuş; açık fikirli yöneticiler, liyakât, cinsiyet ayrımcılığını önleyen yasalar diye devam ediyor. Anketin bu sene yapılmış olması da bir şeyi değiştirmez; köy aynı, ağaların bakışı aynı.

Kısacası aslanın midesi de lgbti+lara yasak! N’apalım, biz de “ağaç kabuğu” yeriz!