ASABİYETLE BAŞ ETMENİN YOLLARI

Kızgın ve öfkeliyiz. Ülke şartları, ekonomik krizler, geçim kaygısı, güvenlik sorunları ve yaşama çabası derken kızgınlığımızı ve öfkemizi bir türlü yenemiyoruz. Kendimize de en büyük zararı veriyoruz bu şekilde. Peki bunun önüne geçmek mümkün mü? Tabii ki minimuma indirmek mümkün.

Gelin bu kızgınlık ve öfkeyle baş etmenin yollarına birlikte bakalım…

Bastırmak Yerine Kontrol Edin

Öfkenizi bastırmak, ona engel olmak ilk önerilen şeydir. Buna karşın öfke ve kızgınlık hayatın içerisinde var olan en doğal duygular arasında. Buna ket vurmak, engellemeye çalışmak kadar özgüvensiz bir hareket olamaz. Bu duygularınızı bastırmaktan öte onları kontrol etmek sizin için en iyisi olacaktır. Böylece kendinizi görmek yerine öfkelerinizi kontrol edebilmeyi ve onu en iyi şekilde yönetmeyi denemeniz gerekiyor.

Önlem Almak Şart

Herkes öfkesini farklı derecelerde yaşar. Kimi hırsını kendinden çıkarır, kimi etrafındakilerden, kimi de eşyalardan. Özellikle baştan beri gerilen ve sonrasında birikerek patlama yaratan hislerin zararları da kalıcı olabilir. Bu yüzden bir şeye ya da bir duruma öfkelendiğinizde bunun farkına vararak, sonrasında gelecek adımlara hazırlık yapmanızda fayda var. Bunun için de küçük küçük sizi kızdıran olayları not alarak, kendinize o anda telkinler bulunarak ani patlamaların önüne geçebilirsiniz.

Mola Verin ve Uzaklaşın

Öfke üreten duygu ve düşüncelerden krizsiz sıyrılmak için en iyi yol mola vermek ve uzaklaşmaktır. O anda sizi ne kızdırıyorsa üzerine gitmek yerine derin bir nefes almanız ve uzaklaşmanız şart. Bu bir kişi de olsa durum da olsa kendiniz için en iyi seçenek bu olacak. Bazen iş hayatında bu durum çok mümkün olmasa da en azından bir 10 saniye beklemek ve nefesinizi kontrol etmek size fayda sağlayacaktır.

Biriktirmeyin ve Kurgulayın

Sabır sınırımızı en çok zorlayan şeyler arasında biriken işler ya da plansızlık gelir. Kendi kendinizi sıkıştırarak son ana yığdığınız işler, aralarda size gelen her yeni durumun öfkenizi arttırmasına sebep olur. Özellikle iş hayatında biriktirmemek ve işlerinizi en iyi derecede kurgulamak en çok size iyi gelecek.

Desteğe Açık Olun

Bu dönemde, böyle bir ülke ve dünyada psikolojik destek almak bir lüksten çok ihtiyaç haline geldi. Her ne kadar kendinizi kontrol edebiliyor olsanız da desteğe açık olmanız tüm hayatınızda size iyi gelecek. Bu yüzden bazı durumların üstesinden gelmek için işi sadece kendinize yüklemeden, uzmanından destek almanızda fayda var.

 

Bir Cevap Yazın