Anne Akademisyene Yer Yok

Anne akademisyenlerin resmen elinden alınan kreş hakkı olduğunu biliyor muydunuz?

Üniversitelerin eğitim kurumları içinde en elit ve ayrıcalıklı imkanlar sunduğu yalanına hala inanıyor muyuz? Bu algıyı yıkan en önemli durum maalesef ki anne adayı olan ya da anne akademisyenler. Aile hayatının yanında akademide yer alan ve medeni eğitim sistemine katkıda bulunmaya çalışan akademisyen anneler kendilerine tam da istedikleri gibi bir yer bulamıyor.

Akademisyen annelerin en büyük sorunları, çalıştıkları kurum içinde kreş bulunmaması. Kanunlarca da güya ‘desteklenen’ ve ‘kural’ olan işyerinde kreş bulundurulması, maalesef ki üniversitelerde geçerli değil. Hatta elinde tüm imkanları bulunduran özel vakıf üniversitelerinde bile aksi bir durum yok. Çalışan akademisyen anneler, okullarda çocukları için özel bir alan bulamıyor. Peki kanun olmasına rağmen durum neden böyle?

Ülke olarak işimize gelmeyen her konuya bir kılıf uydurmada bir numarayız. Anne akademisyenler için de onların mağduriyetini gidermek yerine okullar kendilerini kurtarmanın yolunu bulmuş durumda. Kampüs içerisinde cüzi bir rakamla açılabilecek kreşler yerine, üniversitelerin büyük çoğunluğu devlete yıllık ceza ödemeyi daha kolay yol olarak seçiyor. Kurumların bunu uygulaması gerçekten bir kaçış yolu olurken, akademisyen anneler de her sabah çocuklarını kendilerinden uzak, belki de güvenemedikleri kreşlere emanet etmek durumunda kalıyor.

Konuya genel olarak bakıldığında, sert bir tavır olsa da ‘Anne akademisyene yer yok’ demek yanlış olmaz. İşini verimli yapmaya çalışan kadının yolunu açmak yerine, para cezasına razı olup başarılarının önüne geçmeye çalışan sistem içinde akademi nasıl bir kurtuluş yolu oluyor?

Akademisyen ol rahat edersin! Akademiye kapağı at okulda kal! Bu kalıpların da sadece erkekler için bir çözüm olduğunun en net kanıtı kreşsiz okullar. Bir anne önce çocuğunu düşünürken, kanunların uygulanmasını isterken akademi dünyasında ne kadar verimli hale gelebilir? Buna rağmen iyi bir anne, aynı zamanda kaliteli bir akademisyen olmanın yolunu çizen tüm kadınlara saygımız sonsuz.

Kadınların elindeki tüm imkanları kılıfına uydurarak uygulanan sisteme rağmen, biz güçlü kadınlar akademide de diğer iş alanlarında da hem anne hem emekçi olarak yerimizi alma yolunda ilerliyoruz! Siz cezanızı ödeyin, biz burdayız!