AB YÜKSEK TEMSİLCİSİ BORELL’DEN TALİBAN İLE DİYALOG İÇİN ULUSLARASI ÇAĞRI

Taliban’ın Afganistan’da yönetimi ele geçirmesini takiben birçok ülkeden ardı ardına açıklamalar gelmeye devam ediyor. AB Dışişleri Komisyonu Afganistan’da yaşanan rejim değişimini değerlendirmek amacıyla 17 Ağustos’ta acil olarak toplandı. Toplantının ardından Dış İlişkiler Komisyonu Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, basına yeni döneme ilişkin AB’nin tutumunu özetledi.

Borrell Taliban ile görüşmek için insan haklarını gözetmesini şart koşarak; AB’nin Taliban ile yapacağı herhangi bir iş birliğinin; “barışçıl ve kapsayıcı bir çözüme, kadınlar, gençler ve azınlıklar dahil olmak üzere tüm Afganların temel haklarına saygı gösterilmesine” bağlı olacağının altını çizdi. “Taliban, savaşı kazandı ve onlarla konuşmamız gerekiyor” dedi. Ayrıca; Taliban’ın insan hakları ve BM Güvenlik Konseyi kararlarına entegrasyonu için tüm manevra güçlerini kullanacaklarını vurguladı.

AB ile çalışan Afganların tahliyesi

Borrell, önceliklerinin AB vatandaşlarının ve AB ile 20 yılı aşkın süredir çalışan Afganların tahliyeleri olduğuna işaret etti. “Eğer ülkeyi terk etmek isterlerse, onları ihmal edemeyiz. Onları getirmek ve AB üye ülkelerinde koruma sağlamak için her şeyi yapacağız. Bu kişileri almak için hazır olan İspanya’ya teşekkür etmek istiyorum.” diye konuştu.

Borrell, yaklaşık 400 olan söz konusu kişilerin daha sonra vize veren AB ülkelerine dağıtılacağını kaydetti.

Avrupa’ya göçün engellenmesi

Borrell; bir diğer önceliklerinin Afganistan’daki durumun Avrupa’ya büyük çaplı göçe yol açmasını engellemek olduğunu söyledi. Bu konuda üye ve transit ülkelerle görüşeceklerini bildirdi.

Ayrıca Borrell, alınacak dersler olduğunu söyledi. Ek olarak; “özellikle Afgan ordusunun Taliban saldırılarına karşı direnme gücüyle ilgili yanlış öngörülerde bulunulduğunun kabul edilmesi lazım” dedi. Gelecek dönemde Türkiye, Pakistan, İran, Çin ve Rusya ile daha fazla çalışılması gerektiğinin altını çizdi.

Siyasi çözüm vurgusu

Yazılı açıklamada da “AB, ‘Afganistan genelinde tüm şiddetin derhal durdurulması, güvenliğin ve sivil düzenin sağlanması, sivillerin hayatının, haysiyet ve mal varlığının korunması’ çağrısında bulunuyor.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, çatışmaya; demokrasi, hukukun üstünlüğü ve anayasal yönetime dayalı anlamlı müzakereler yoluyla çözüm sağlanması gerektiği kaydetti.

Kaynak: AA

Bir Cevap Yazın