5 MİLYONA SAT, 1 MİLYON GÖSTER

Ekonomik kriz her geçen gün kendini daha çok hissettirirken, gayrimenkul sektörü de bundan nasibini alıyor. Emlakçıların bir kısmı kendi ceplerini daha da dolduruyor, kimiyse dürüst iş anlayışı ile satma işlemlerinden herhangi bir kar elde edemiyor. Emlakçıların ve satıcıların da ekonomik krizden etkilendiği bu dönemde, daha az tapu harcamak için evin değerini daha düşük gösterme vakalarında da artış yaşanıyor.

Konut fiyatlarının çok hızlı bir şekilde artması, satma işlemi yapacak kişilerin evrak masraflarından kaçması için daha çok yollar aramasına sebep oluyor. Özellikle yıllardır illegal olarak uygulanan tapuda evin değerini düşük gösterme durumu ekonomik krizle birlikte iyice arttı. Eskiden oranlar daha kabul edilebilir iken şu anda gerçek satış bedeli ile beyan edilen değer arasındaki fark %350-400 bandında seyrediyor.

Coldwell Banker Türkiye ve Kıbrıs, Centruy 21 Türkiye, Era Türkiye, Muzayede.com ve Premier Yapı şirketlerinin sahibi Master Türk Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Taş, bundan önceki dönemlerde 1 milyon gösterilen evin değerinin 2 milyon olduğunu ancak şimdi 1 milyon olarak gösterilen evlerin aslında 5-6 milyonlara satıldığını belirtti.

Emlakçılar Gayrimenkul Zengini

Gökhan Taş yaptığı açıklamalarda emlakçıların daha da zenginleştiğini ve daha çok ev sahibi olduğunu belirtti. Bir kişi ayda 30 bin TL maaş alıyor bile olsa artık başka bir mülkü satmadan yenisini alması mümkün olmuyor. Yani müşteriler için gayrimenkul sektörü bir zincirleme haline geldi. Fakat yüzde 4 komisyonla ev satıp alan bir emlakçı birkaç yıl içinde istediği gibi bir ev alabilme şansı elde ediyor. Ki genel olarak verilere bakıldığında ayda bir emlak satışının çok kolay yapıldığı biliniyor.

Bir Cevap Yazın