2022’DE BAŞIMIZA NELER GELDİ?

2022 yılı Türkiye’de bol zamlar ve git gide karmaşıklaşan ekonomik sistemin etkilerinden sağ çıkabilme çabasıyla geçti. Dünyada da durum pek farklı olmadı. Savaşlar, yangınlar, kaoslar dört bir köşede yayılarak devam etti.

Yeni yıla son 1.5 ay kalmışken bir geriye dönüp baktığımızda “Buna da mı denk geldik” diyeceğimiz pek çok olay yaşanmış. En sevindiricisi ile maskelerden kurtulmaktı belki de… Gelin dünyada ve ülkemizde 2022 yılının ilk 11 ayında neler yaşandı birlikte bakalım.

Kazakistan Protestoları: 2 Ocak

2022 yılına dünya bomba gibi bir giriş yaptı desek azdır. Türkiye gibi büyük zam oranları ile mücadele eden Kazakistan, LPG fiyatlarına gelen yüksek zamların üzerine protestoya başladı. Hükümette karşı olan memnuniyetsizlik ve ekonomik eşitsizlikle birlikte ülkenin dört bir yanına yayılan protestoların sonucunda Cumhurbaşkanı, Başbakan ve hükümetten birkaç isimin daha istifa etmesi ile birlikte, 11 Ocak tarihinde sona erdi.

Temel Gıda KDV İndirimi: 11 Şubat

Ekonomik kriz ve açlık devam ederken ülkemizde de sanki başka hiçbir şeye fazlasıyla zam bindirilmemiş gibi temel gıdada KDV indirimi yapıldı. Sevinemeden üzerine gelen fiyat artırımlarının farkında olan bir avuç insan bu numaraları yemesek de büyükçe bir kitle %8’den 1’e düşen KDV oranlarına neredeyse bayram ettiler.

Rusya-Ukrayna Savaşı: 24 Şubat

Dünyadaki işgalci oyunlar her dönemde devam ediyor. 2022’nin en büyük ve kritik olaylarından biriydi bu savaş. Acaba 3.Dünya Savaşı çıkar mı korkusuyla inceledik durduk tüm yazılanları ve çizilenleri. Ukrayna’da yaşanan zulüm ve insanlık dışı uygulamalarla birlikte insanlık suçu işlenirken, tüm dünyada da ekonomik dalgalanmalar en yüksek seviyelere ulaştı.

Maskelere Özgürlük: 2 Mart

Akıllı kesimin  tereddütle, vurdumduymaz kesimin büyük bir zevkle maske çıkarmalarının tarihi 2 Mart. Bu tarihe kadar artık dünyanın pek çok yerinde aşı etkisini göstermiş ve toplumsal iyileşmeler başlamıştı. Türkiye’de ise aşı karşıtı büyük bir topluluğun da etkisiyle akalar artıyor ve yeniden kapanma olmasından endişe ediliyordu. Tüm bunlara rağmen rakamlarda yapılan oynamalar neticesinde bizler de 2 Mart’ta maskelerimizi attık.

Çanakkale Köprüsü Açılışı: 18 Mart

1915 Çanakkale Köprüsü’nün açılışına da şahit olduk bu sene. Orta açıklığının da getirdiği etki ile dünyanın en uzun köprüsüne sahip olan Japonya’yı geriden bırakan bu köprünün fiyatı da 200 TL olarak belirlendi.

Pençe Kilit Operasyonu: 18 Nisan

Türkiye’de de askeri operasyonlar konusunda hareketlilikler söz konusuydu. Yılın ilk yarısında TSK, Irak’ın kuzeyinde yer alan terörist hedeflere yönelik hava ve hava operasyonları gerçekleştirdi. Operasyon sonunda yetkililer bölgedeki pek çok terör unsurunun ortadan kalktığını belirtti.

Maymun Çiçeği: 30 Haziran

Koronadan kurtulduk derken başımıza maymun çiçeği hastalığı çıktı ve 30 Haziran’da Türkiye’deki ilk vaka görüldü. 37 yaşındaki hastanın bağışıklık sistemi yetersizliği olduğu açıklandı ve yazın da bir süre maymun çiçeğinden korkarak hayatta kalmaya çalıştık.

KPSS İptal Edildi

Yılın gerçekten en “bomba” olaylarından biriydi KPSS’nin iptal edilmesi. Yapılan sınavdaki soruların bir yayınevinin kitaplarıyla neredeyse bire bir olmasının ortaya çıkması ile sınav iptal edildi, ÖSYM Başkanı görevden alındı ve soruşturma başlatıldı. Yeni atanan Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy 31 Temmuz’da gerçekleşen KPSS’nin iptal edildiğini duyurdu.

Kraliçeye Veda: 8 Eylül

İngiltere Kraliçesi 96 yaşında bir sonbahar günü hayat gözlerini yumdu ve bu da 2022’ye denk geldi.

Maden Faciası: 14 Ekim

Bartın’da gerçekleşen maden patlaması bu senenin en üzücü olaylarından biri olarak tarihe geçti. Maden ocağında 110 kişi çalışırken gerçekleşen olayda 41 kişi öldü, 11 kişi de yaralandı.

Twitter Elpon Musk’ın: 28 Ekim

Bir süredir konuşulan konu gerçek oldu ve Tesla ve SpaceX’in Üst Yöneticisi Elon Mus, Twitter platformunu 44 milyar dolara satın aldı. Mavi tik’i ücretli hale geitrme kararı aldıktan sonra tüm dünya fark etmese de yaptığı bazı ayarlarla algoritmaları da bozdu.

Deprem Tatbikatı: 12 Kasım

Ülke genelinde sadece SMS’le deprem tatbikatı yapılmak istendi ve maalesef başarızı oldu, hatta bazı devlet makamlarında Edis-Martılar kulaklarda yankılandı.

İstiklal Patlaması: 13 Kasım

Seçim konuşmaları başladığı sırada tam da beklenen oldu ve İstiklal Caddesi’nde bomba patladı. 6 kişinin öldüğü, 81 kişinin yaralandığı saldırının “sorumlusu” hemen, ellerimizde koymuşuz gibi yakalandı.

Her ne kadar bu olaylar Türkiye için hafif kalsa da yeni yıla girene kadar başımıza daha neler gelir bilinmez. Bu sürede Türkiye Fatma Girik, Cüneyt Arkın gibi çok değerli isimleriyle de vedalaştı. Onları farklı bir yazıda birlikte anıyor olacağız. Bakalım önümüzdeki son 1 ay 10 gün bizlere neler gösterecek…

Bir Cevap Yazın