10 EKİM GAR PATLAMASININ YILDÖNÜMÜ

IŞİD’in 10 Ekim 2015 tarihinde gerçekleştirdiği intihar saldırısında hayatını kaybedenler Türkiye’nin çeşitli yerlerinde anıldı. Polis, Ankara’da gerçekleştirilen anma törenine katılmak isteyenlere müdahale etti ve 17 kişiyi gözaltına aldı.

BBC Türkçe’ye konuşan Av. Mert Ekinci, polisin kendi müvekkilleri dahil gözaltına alınan kişilere çok sert bir şekilde müdahale ettiğini, birçok kişinin kafasında ve karın boşluklarında izler olduğunu söyledi.

Av. Ekinci, 17 kişinin ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldığını aktardı.

Ankara’daki anmaya HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, HDP ve CHP milletvekilleri, TİP Milletvekili Ahmet Şık, TMMOB Başkanı Emin Koramaz, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan Yeşil katıldı.

Av. Ekinci’nin aktardığına göre gar binası önünde yapılan anma törenine kurum temsilcileri ile birlikte mağdur ailelerin alındı ve Emniyet tarafından bu isimler haricinde kimsenin alana geçişine izin verilmedi.

Gara çıkan bütün yollar da trafiğe kapatıldı.

Törene alınmayanlarla çıkan tartışmanın ardından, polis kalabalığa müdahale etti.

Av. Ekinci, barışçıl bir anma gerçekleştirmek isteyen insanların hak ve özgürlüklerinin ihlal edildiğini söyledi.

Törende yapılan konuşmaların ardından saldırıda hayatını kaybedenler anısına kurulan temsili bir anıta karanfil bırakıldı, ölen 103 kişinin adları okundu.

BirGün gazetesinin aktardığına göre, anmada konuşan 10 Ekim Barış Derneği Başkanı Mehtap Sakince Coşgun, adalet arayışlarını sürdürdüklerini söyledi ve “Biz, yaşamını yitiren insanların bayraklarının düştüğü yerde onları sembolize edecek bir anıt gelinceye kadar aileler olarak her ayın 10’unda burada olacağız” dedi.

Polisin, gözaltına aldığı kişilere yönelik müdahalesini eleştiren Coşgun, “Biz yüreği yanan insanlar olarak anma yapmaya çalışırken arkadaşlarımızın hunharca dövüldüğü, yerlerde sürüklendiği, karga tulumba gözaltına alındığı süreçte, gerçek anlamda 10 Ekim katliamı anması yapmış olmuyoruz” diye konuştu.

KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan Yeşil de, olayın siyasi boyutunun aydınlatılması gerektiğini belirterek, “Siyasi sorumluları yargılanıncaya kadar burada olmaya devam edeceğiz” dedi.

İzmir ve Adana’da da saldırıda hayatını kaybedenler anıldı.

Bir Cevap Yazın