ZUCKERBERG´IN BİR DİĞER BELASI: WHATSAPP

 Facebook´un patronu olan Mark Zuckerberg, “Bugün dünyada çok fazla sansasyon, yanlış bilgilendirme ve kutuplaşma var” dedi. İşleri iyileştirmek için dünyanın en büyük sosyal ağı, kullanıcıların beslemelerindeki haber miktarını beşte bir oranında azaltacak ve kullanıcıların güvenilir olduğunu düşündüğü kaynaklardan gelen bilgileri önceliklendirerek daha güvenilir hale getirmeye çalışacaktır. Birçok yayıncı şu konuda şikâyet ediyor: İçeriğin kullanıcıların haber akışlarında daha az görüneceğini, tıklamaları ve reklam gelirlerini azaltacağını düşünüyorlar. Ancak, Facebook´un son hareketleriyle ilgili büyük sorun, çok fazla bir ihtimal elde etmeleri ihtimal dışı olabilir. En azından Facebook´un 19 milyar dolar karşılığında aldığı mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp´taki sahte haberlerin gelişmesi, herhangi bir rehberdir.

Facebook´taki gönderiler, bir kullanıcının tüm arkadaşları tarafından görülebilirken, WhatsApp’ın mesajları şifrelenir. Facebook’un haber akışları, kullanıcıların hizmette harcadıkları süreyi en üst düzeye çıkarmaya çalışan algoritmalar tarafından belirlenirken, WhatsApp’ın ileti akışı yalnızca kullanıcılar tarafından oluşturulur. Ve Facebook hızlı bir bağlantı gerektirirken, WhatsApp çok veri aç değil. Sonuç olarak, WhatsApp, Facebook´u özellikle yoksul ülkelerde olmak üzere pek çok yere rakip olacak bir sosyal ağ haline geldi. Hizmetin 1,3 milyardan fazla aylık kullanıcısı, bunlardan 120 milyonu Brezilya´da ve 200 milyonu Hindistan´da yaşamaktadır. Amerika, Çin, Japonya ve Güney Kore´nin istisnaları dışında, WhatsApp tüm büyük ülkelerdeki en çok kullanılan üç sosyal uygulama arasında yer alıyor.

Her gün gönderilen 55 milyar adet mesajın çoğu zararsız olmasına karşın WhatsApp’ın ölçeği her türlü yaramazlık yapıcısını çeker. Güney Afrika´da hizmet, sıklıkla sivil yolsuzluk iddialarını ve fırtınaların, yangınların ve diğer doğal afetlerin sahte uyarılarını yaymak için kullanılır. Brezilya´da insanların hızlı bir şekilde seyahat ettiğine dair söylentiler var: Bir mafya kısa bir süre önce, WhatsApp konusundaki konuşmayı temel alan çocuk tacirleri olduklarından şüphelenilen bir çiftin üzerine koydu. WhatsApp´ın en derin etkiyi yaptığı yer Hindistan´da, birçok yaşlı insan WhatsApp’ii kullanmakta ve bu bazen trajik sonuçlarla mesajlarını ayrım gözetmeden ileterek daha gençleri çıldırtıyor. Geçen yıl, Jharkhand´in doğusundaki yedi adam, bölgedeki kaçıranların WhatsApp uyarısı hakkında söylentiler dolaşan iki ayrı olayda öfkeli köylüler tarafından öldürüldü. Olayla ilgili korkunç bir koda, linçten resim ve videolar da viral gitti. Indiana Üniversitesi Sosyal Medya Gözlemevi´nden Filippo Menczer, trafik yanlış bir şekilde kodlanmış olduğu için, bu tür yanlış bilgilendirmelerin tam olarak nasıl yayıldığı belirsizdir. “Bakmamaya karar vermedik. Bu imkânsız” diyor, sahte haberlerin Twitter ve diğer çevrimiçi hizmetlere yayılmasını izliyor. WhatsApp ile ilgili yanlış bilgiler yalnızca başka bir sosyal medya platformuna atlandığında ya da Hindistan´da olduğu gibi trajik sonuçlara yol açtığı zaman tanımlanır.

Yanlış bilgilendirme genellikle insanların gönüllü olarak katıldığı ve üyeleri ailesi, meslektaşları, arkadaşları, komşuları gibi güvendikleri grup sohbetleri aracılığıyla yayılır. Bu söylentileri daha inandırıcı yapar. Yanlış bilgilendirme, her zaman bağlantılar biçiminde gelmez, ancak genellikle kişisel mesajlarla aynı görünen, onlara daha fazla meşruiyet kaplamaları sunan, iletilen metinler ve videolar gibi. Kullanıcılar genellikle aynı mesajı birden çok grupta aldıklarından, sabit tekrarlama onları daha inandırıcı hâle getirir. Tahmin edilebileceği gibi propagandacılar, WhatsApp´ı güçlü bir araç olarak kullanmışlardır. Bir gazeteci olan Snigdha Poonam, genç Hintlilere yönelik bir kitap olan “Hayalperestler” adlı kitapta, 2014´te bir politik partinin sosyal medya savaş odasını ziyaret etmeyi anlatıyor. İşçiler günlerini paketlerini mümkün olduğu kadar çok tek bir WhatsApp mesajına harcadılar. Daha sonra kendi ağları içinde yayılacak parti üyelerine gönderilir. Benzer taktikler giderek başka yerlerde de görülebilir. Delegelerin yeni bir parti lideri seçtikleri Afrika Ulusal Kongresi´nin Güney Afrika´da geçen ayki konferansı, her iki tarafça da zafer ve komplo talep eden mesajlar taşıdı. Bu yıl Brezilya ve Meksika´da yapılacak seçimlerle ve gelecek sene Hindistan´da da böyle bir kurnazlık bekliyoruz.

Facebook´ta sahte haberlerin, algoritmalarını değiştirdikten sonra bir problemden daha az olup olmayacağı henüz belli değil. Ancak WhatsApp´ın deneyimi, endişelerin devam edeceğini öne sürüyor. Bir Facebook idarecisi olan Samidh Chakrabarti, “Bütün bu karşı önlemlerle bile, savaş hiç bitmeyecek. Yanlış bilgilendirme kampanyaları amatör operasyonlar değil. Profesyoneller ve sürekli olarak sistemi denemeye çalışıyorlar.” dedi

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL