ZAMAN SİZİ YÖNETMESİN, SİZ ZAMANI YÖNETİN!

Hayat bir koşturmaca! Peki, bu koşturmacanın içerisinde zamanın nasıl geçtiğini anlayabiliyor musunuz? Bazen gelen ‘’boşa zaman harcamışım’’ hissi size de tanıdık geldi mi? O zaman doğru yerdesiniz…

Zaman yönetimi, üreticiliği ve verimliliği arttırmak için, harcanan zamanı bilinçli bir şekilde kontrol etme yöntemi olarak tanımlanıyor. ‘’Nasıl kontrol edeceğiz zamanı?’’ diyorsanız endişelenmeyin! Bunun için çeşitli teknikler mevcut.

Bazı aktiviteler için zaman harcarsın, bazıları için zaman ayırırsın, bazıları için de zaman yaratırsın!

Hem çok sevdiğim, hem de bana yol gösterici olan bir sözdür bu. Önceliklerimizin farkında olmak zaman yönetimi için en önemli noktalardan biri. ‘’Gerçekten bunu yapmak bana ne kazandıracak? Yapmazsam dağlar yerinden oynar mı?’’ diye sormak gerekiyor. Gerçekten yapmanız gereken bir şey olduğundan emin olduktan sonra o şeyi yapın. Zaman harcadığınızı hissediyorsanız o aktiviteden kaçının. Eğer zaman yaratacak kadar değerliyse unutmayın mutlaka zaman yaratabilirsiniz.

Gerçekten önemli mi?

Bugün yapılacaklar listenizi bir gözden geçirin. Yapacağınız şeyler gerçekten gerekli mi? Gerekli olanları yerine getirin, gereksiz olanları hiç zaman kaybetmeden listenizden silin derim. Çünkü en değerli ve geri getiremeyeceğimiz tek şey zaman.

Zaman paylaşımı ya da iş bölümü hangisi dersen.

Hepimiz mükemmel olmalı, tüm işlerimizi tam vaktinde ve kusursuzca yerine getirmeliyiz diye düşünüyoruz. Fakat bir şeyi unutuyoruz: yaşamak bir ekip işi. Hayatınızı kolaylaştıracak, iş bölümü yapabileceğiniz veya yardım isteyebileceğiniz kişiler olmalı ve bundan çekinmemelisiniz.

Sonuca odaklan.

Yaptığınız aktivitenin sonucu da gerekliliği kadar önemli aslında. Eğer sonunda keyif almışsanız ya da doğru bir şey yaptığınızı düşünüyorsanız akıp giden zamanın bir önemi yok. Zaten zamanın işi ne? Öyle ya da böyle akıp gidecek. Önemli olan boşa gitmesin.

Erteleyiciyi kapat.

Bir hafta sonra çok önemli bir sınavınız, toplantınız ya da proje tesliminiz var. Şimdiden planlı bir şekilde çalışmaya başlamak yerine beyninizdeki erteleyici sizi engelliyor. Yapmanız gereken şeyleri ertelediğinizde ise kendinizi son gün aceleyle bir şeyleri yetiştirmeye çalışırken buluyorsunuz. Zamanınızı bilinçli yönetebilmek için en önemlisi erteleyiciyi kapatmak diyebiliriz.

Rutinlerin önemi

Hepimizin sabah kalkıp akşam yatana kadar istisnasız her gün yerine getirdiğimiz rutinlerimiz vardır. Rutin yaptığımız şeyler de aslında zaman yönetimi için bir tetikleyici görevi görüyor. Örneğin: kahvaltıdan sonra alışverişe çıkacağım, sabah erken uyanıp spora gideceğim gibi rutinlerle zamanı daha verimli kullanabiliyoruz. Bu noktada erken kalkmanın öneminden de bahsetmeden geçmek olmaz. Günü 24 saat yaşayabilen bir toplum olmasak bile en azından uyuyarak yaşamamanızı tavsiye ederim.

Editörün Notu: Elinizdeki en değerli şeyin zaman olduğunu hep hatırlayarak ‘’an’’ların tadını çıkarın ve güzel anılarla akıp giden zamanınızı süsleyin. Sevin, sevdiğiniz şeyler için, en önemlisi kendiniz için zaman yaratmayı unutmayın.

Bu yazıyı okumak için de vakit ayırdın ama değdi değil mi?
 

 

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL